وقتي بلندگوهاي گوشي اندرويدي کار نمي کند، چه کار کنيم؟

در هنگام مکالمه یا گوش دادن به پخش کننده صداي گوشي، شما متوجه مي شويد که بلندگوي گوشي کار نمي کند. اطمینان حاصل کنید که موارد زیر در ابتدا بررسي شده باشند:

۱- مطمئن شويد صدا در حالت Silent ( بی صدا ) و گوشي در حالت mute نیست.

۲- به هیچ دستگاه بلوتوثی متصل نیستید.

۳- بلندگوی تلفن شما تمیز است و هیچ جسم خارجی مانع عبور صدا نمی شود.

۴- هدست / گوشی خود را جدا کنید.

وقتی بلندگوی تلفن شما کار نمی کند، می تواند یک مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. به طور کلی، برای تشخیص اینکه مشکل از کجا ناشی می شود، باید آزمایش تشخیصی دستگاه را انجام دهید. توجه داشته باشید که مراحل اجرای آزمایش تشخیصی بستگی به این دارد که از کدام برند گوشي استفاده می کنید. برای اجرای تست تشخیصی در تلفن سامسونگ، این مراحل را دنبال کنید:

۱- شماره تلفن # ۷۳۵۳ #* را بر روی تلفن خود شماره گیری کنید تا وارد ابزار تشخیصی شوید.

۲- برای بررسی بلندگوی خارجی تلفن خود، Speaker را انتخاب کنید. اگر بلندگوهای تلفن شما خوب کار کنند، موسیقی بلندی خواهید شنید.

۳- برای بررسی بلندگوی داخلی تلفن خود، Melody را انتخاب کنید که در صورت سالم بودن موسيقي از آن پخش خواهد شد.

اگر تلفن شما این آزمایش تشخیصی را پشت سر گذاشت، به این معنی است که دستگاه شما مشکلی ندارد و ممکن است رسانه ای که می خواهید پخش کنید خراب باشد یا منبع موسیقی پشتیبانی نشود.

روش های زیر برای رفع مشکلات بلندگو در تلفن Android ارائه شده است:

حالت اول:

آیا در حال برقراری تماس تلفنی هستید که ناگهان نمی توانید صدای شخص دیگری را بشنوید؟ دوباره سعی می کنید تماس بگیرید، صداي او را می شنوید و ناگهان صدا، بار دیگر قطع می شود. ممکن است یک برنامه third-party با تلفن شما تداخل داشته باشد یا داده های حافظه پنهان قدیمی وجود داشته باشد:

۱- گوشي را در حالت Safe Mode قرار دهيد با این کار همه برنامه های third-party به طور موقت غیرفعال می شود. از تلفن خود استفاده کنید و بررسی کنید که آيا در حالت Safe Mode نیز بی صدا است يا خير.

۲- حالت recovery را اجرا کرده و حافظه نهان را پاک کنید.

اگر از تلفن سامسونگ استفاده می کنید، می توانید ابتدا با خاموش کردن دستگاه خود این کار را انجام دهید.

 • دکمه افزایش صدا، کلید Home و کلید روشن را همزمان فشار دهید و نگه دارید. منتظر لرزش گوشی باشید.
 • در حالی که دو کلید دیگر را در دست دارید، بلافاصله کلید پاور را رها کنید. پس از مشاهده منوی حالت بازیابی، می توانید بقیه کلیدها را رها کنید.
 • با استفاده از کلیدهای میزان صدا، wipe cache partition را انتخاب کنید. برای تأیید، کلید روشن / خاموش را فشار دهید.
 • سیستم خود را Reboot کنید.

حالت دوم:

هنوز هم می توانید صداها را با استفاده از هدفون / هدست بشنوید، اما وقتی آن را حذف می کنید، بلندگو کار نمی کند. ممکن است دستگاه شما در حالت هدفون گیر کرده باشد که با بلندگوهای شما تداخل ایجاد می کند.

 • برای از بین بردن آلودگی / گرد و غبار، جک هدفون را پاک کنید.
 • هدفون خود را چند بار وصل کنید و سپس جدا کنيد.
 • تلفن خود را Restart کنید.
 • اگر نماد ناپدید شد، factory reset را انجام دهید. حتماً نسخه پشتیبان تهیه کنید تا فايل های مهم دستگاه خود را از دست ندهید.

حالت سوم:

اگر با بلوتوث خود مشکل دارید، ابتدا بررسی کنید که آیا دستگاه هنگام اتصال به تلفن های دیگر کار می کند یا خیر.

اگر اینگونه نباشد، دستگاه بلوتوث شما خراب شده است. در صورت انجام این کار، می توانید به تنظیمات تلفن خود بروید، منوی بلوتوث را پیدا کرده و روی نماد هدست Byte کلیک کنید. روی گوش دادن به موسیقی ضربه بزنید. اگر تعمیر نشده است، نگاهی حرفه ای به آن بیندازید.

حالت چهارم:

اگر گوشي شما ضد آب نيست و داخل آب افتاده است و بلندگو آن کار نمي کند!

 • دستگاه خود را خاموش کنید.
 • اگر به طور خودکار خاموش شد، سعی نکنید آن را روشن کنید. گوشی اندرویدی خود را حداقل ۲۴ ساعت داخل برنج قرار دهيد. مطمئن شوید که دستگاه کاملاً پوشانده شده باشد. با این کار رطوبت از بین می رود.
 • تلفن خود را پس از یک روز بازیابی کرده و مطابق معمول استفاده کنید.
 • برای از بین بردن رطوبت گوشی می توانید از سشوار نیز استفاده کنید. این کار را حدود یک دقیقه با حرارت کم انجام دهید. دمنده را در فاصله ایمن نگه دارید.

حالت پنجم:

تلفن شما در تست تشخیصی مشخص شد که خراب است و اصلاً صدایی وجود ندارد، این بدان معناست که سخت افزار شما خراب شده است. سعی کنید چند بار بلندگو را فشار دهید زیرا سیم ممکن است شل باشد. در غير اين صورت، شما باید آن را برای تعمیر به يک متخصص بسپاريد.

به طور خلاصه:

توجه داشته باشید که رفع اشکال بسته به اینکه از کدام تلفن Android استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. اگر تلفن خود را اخیراً خریداری کرده اید، ضمانت خود را بررسی کنید. سازنده آن بايد به صورت رایگان برای شما مشکل را برطرف کند. فقط قبل از مراجعه به تولید کننده یا فروشگاه مطمئن شوید که گوشی اندرویدی خود را روت نکرده اید. همچنین اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما بر روي زمين سقوط نکرده باشد که می تواند به خود دستگاه آسیب برساند و ضمانت شما باطل شناخته می شود. 

(Visited 25 times, 1 visits today)
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.