چگونه يک پسورد ايمن ايجاد کنيم که به راحتي به ياد بياوريم؟

هر چه بیش تر و بیش تر زندگی ما به صورت آنلاین پيش مي رود، حفظ امنیت پروفایل های ما بسیار مهم مي باشد و لازم است یک گذر واژه با امنيت بالا داشته باشيم. با این حال، یک تصور غلط رایج وجود دارد که بسیاری فکر می کنند به خاطر سپردن رمز عبور ايمن، سخت است. در آموزش امروز نحوه ایجاد رمز عبور آسان برای یادآوری و در عین حال کاملاً سخت را بررسی می کنيم.

چگونه یک رمز عبور قوی و امن ایجاد کنیم؟

۱- از يک جمله معنا دار استفاده کنید.

نکته جالب در مورد جملات معنادار این است که طولانی است، یک کلمه دیکشنری نیست و در بعضی موارد، حدس زدن اين جملات برای یک انسان و همچنین یک کامپیوتر دشوار است. به عنوان مثال جمله خنده دار: ( لپ تاپ من سیاه و زشت است! ) يک پسورد مناسب است با اين پسورد کافي است فقط به لپ تاپ خود نگاه کنيد و به راحتي اين جمله را به خاطر بياوريد و حدس و هک آن تقریباً غیرممکن است. برخی از سرویس ها ممکن است اجازه استفاده از ايجاد فضاي خالي ( Space ) در گذرواژه ها را ندهند بنابراین ممکن است لازم باشد اين مورد را بررسي کنید، در چنين حالتي شايد لازم باشد حروف را به هم بچسبانيد، در کنار جملات مي توانيد از کاراکترهاي عددي، حروف بزرگ و کوچک و نماد ها نيز استفاده کنيد.

۲- از یک ابزار مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

برنامه هاي مديريت رمز عبور مانند LastPass و ۱Password را مي توانيد نصب کنيد. هر دو ابزار خارق العاده و مدرنی هستند که نه تنها به شما در ایجاد رمزهای عبور طولانی و قدرتمند کمک می کنند، بلکه آن ها را به صورت آنلاین و ایمن ذخیره می کنند تا بتوانید به راحتی در تمام دستگاه های خود به رمزهای عبور دسترسی داشته باشید.

۳- رمز عبور امن یک رمز عبور منحصر به فرد است.

هرگز از رمز عبور یکسان در چندین وب سایت استفاده نکنید. در صورتي که گذر واژه را بین سایت ها به اشتراک بگذاريد تنها با هک يک سايت، روزگار شما خراب مي شود. با استفاده از رمزهای عبور منحصر به فرد در هر وب سایت، یک لایه امنیتی به ردپای آنلاین خود اضافه کنید. اگر به طور تصادفی از رمز عبور خود در بیش از یک سایت استفاده کنيد، ۱Password به شما هشدار می دهد.

۴- کلمات فرهنگ لغات را به کار نبريد.

حدس کلمات دیکشنری آسان است و حدود یک میلیون برنامه وجود دارد که به استفاده از کلمات فرهنگ لغت به تمام زبانهای شناخته شده تخصص دارند. تنها استثنا در این قانون استفاده از کلمات دیکشنری در جملات معنادار است که در بالا ذکر شد.

۵- گذر واژه ها را به صورت دوره اي تغيير دهيد.

اگر مدتی است که از رمز عبور خود استفاده مي کنيد، ديگر وقت آن رسيده است که آن را تغییر دهید. 

۶- نگران فراموش کردن رمز عبور خود نباشيد.

در صورتي که رمز عبور خود را فراموش کرديد نگران نباشيد، تقریباً همیشه می توانید آن را با استفاده از آدرس ایمیل خود بازيابي کنيد.

 

 

(Visited 28 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.