چگونه يک اپليکيشن را از روي اندرويد لغو نصب ( Uninstall ) کنيم؟

گاهي اوقات، برنامه ای را می خواهید حذف کنید تا جایگزین برنامه های جدید شود يا عمر مفيد آن برنامه گذشته است در چنين مواردي تصميم مي گيريد برنامه را از روي گوشي خود حذف کنيد، حذف نصب برنامه ها آسان است. کافي است به لیست برنامه ها بروید، برنامه را پیدا کنید و دکمه حذف نصب ( Uninstall ) را بزنید. اما حذف کامل برنامه ها در Android آسان نیست.

متأسفانه، برای کسانی که یک سیستم پاک را دوست دارند، برخی از برنامه ها پس از نصب در دستگاه های Android، به صورت فايل هاي orphaned files يا فايل هاي يتيم باقي مي مانند. این فايل ها توسط برنامه ایجاد شده اند تا اگر پس از نصب، برنامه به درستی پاک نشده باشد، می تواند وظیفه خود را انجام دهد. پس چه کار بايد انجام دهيم؟ راه حل این است که راهی برای حذف قابل اعتماد داده های برنامه باقی مانده پیدا کنید.

تمیز کردن دستی ( Manual clean ):

با پاک کردن داده ها می توانید مقدار داده ای را که پس از حذف باقی مانده است را کاهش دهید. این همیشه عالی نخواهد بود، اما اگر نمی خواهید برای این کار برنامه اضافی نصب کنید، راه حل خوبی است. همچنین توجه به این نکته مهم است که این کار قبل از حذف نصب برنامه انجام می شود. برای انجام این کار، به تنظیمات دستگاه خود بروید. ( این ممکن است از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت باشد ) اما به طور کلی می توانید:

۱- در قسمت تنظيمات سريع، چرخ دنده بالاي صفحه را لمس کنيد.

۲- قسمت Apps را انتخاب کنيد.

۳- اپليکيشن موردنظر خود را انتخاب کنيد.

۴- قسمت Storage را انتخاب کنيد.

۵- گزينه CLEAR DATA را انتخاب کنيد.

۶- گزينه DELETE را انتخاب کنيد. ( با انتخاب اين گزينه تمام اطلاعات و اکانت ها و تنظيمات به طور دائم پاک مي شود. )

بسته به برنامه، ممکن است گزینه مدیریت داده ( Manage data ) برای پاک کردن تنظیمات و داده های اضافی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک برنامه مرورگر ممکن است این گزینه را برای حذف نشانک ها و رمزهای عبور ذخیره شده داشته باشد. با این کار داده های اضافی برنامه نصب شده پاک می شود.

Deleting Folders:

وقتی می خواهید یک برنامه را به طور کامل حذف کنید، ممکن است متوجه پوشه هاي باقی مانده در برنامه MY FILES ( فايل هاي من ) شده باشید. این یک روش دستی دیگر برای حذف کامل برنامه ها در Android است. هم می توانید دستگاه خود را به رایانه متصل کنید و هم از برنامه مدیریت فایل استفاده کنید. برنامه ای که از قبل روی دستگاه اندروید شما نصب شده است، در بیشتر موارد خوب عمل می کند. از هر برنامه ای که استفاده می کنید، ( در اين جا از MY FILES استفاده شده است. ) از ویژگی جستجو برای جستجوی نام برنامه مورد نظر برای حذف استفاده کنید. حتی فقط یک کلمه منحصر به فرد به شما کمک خواهد کرد.

۱- ذره بين برنامه MY FILES يا هر برنامه مديريت فايل ديگري را انتخاب کنيد.

۲- کلمه موردنظر را در قسمت search تايپ کنيد. ( در اينجا نام برنامه Skype تايپ شده است. )

۳- فقط پرونده ها و پوشه هایی را حذف کنيد که مطمئن هستید به برنامه ای مرتبط است که قصد حذف آن را داريد. براي حذف چند ثانيه برنامه را نگه داريد و سپس گزينه DELETE بالاي صفحه را انتخاب کنید.

نصب اپليکيشن SD Maid:

اگر ترجیح می دهید تمیزکاری مناسبی انجام دهید ( یا فقط یک راه حل ساده برای برنامه خود می خواهید )، SD Maid یک روش خارق العاده برای حذف داده های برنامه باقی مانده در تلفن های اندروید است.

۱- برنامه SD Maid را از Play Store نصب کنيد و سپس باز نماييد.

۲- به محض اجرای SD Maid، چندین گزینه به شما ارائه می شود. گزينه CorpseFinder را انتخاب کنيد، فلش دایره ای سمت راست را انتخاب کنید.

۳- گزینه NEXT را انتخاب کنید. ( پیغام کادر: تعدادی مراحل لازم است تا SD Maid به کار گرفته شود، دستورالعمل ها را دنبال کنید تا setup کامل شود. )

۴- گزینه ALLOW را انتخاب کنید.

۵- برنامه از شما اجازه دسترسی به عکس ها و فایل ها را می خواهد، گزینه Allow را انتخاب کنید.

۶- SD Maid نیاز دارد که به حافظه داخلی دسترسی پیدا کند، گزینه DONE را انتخاب کنید.

۷- این برنامه فایلهای باقیمانده توسط برنامه های نصب نشده را شکار خواهد کرد و پس از جستجو، به شما اطلاع می دهد که آیا پرونده ای پیدا کرده است یا خیر، می توانید با انتخاب گزینه CorpseFinder، محتوای باقی مانده را مشاهده کنید و یا سطل آشغال سمت راست گزینه CorpseFinder را انتخاب کنید. ( در این جا گزینه CorpseFinder برای مشاهده محتوا انتخاب شده است. )

۸- برای انتخاب دسته ای از پرونده ها، نماد سطل آشغال را در سمت راست پایین صفحه فشار دهید تا آن ها را دور بریزید. ( در صفحه نتایج فایل می توانید پرونده ها را جداگانه انتخاب کنید تا آن ها را حذف کنید. )

 ۹- در این جا با انتخاب گزینه DELETE همه آیتم ها حذف شده است.

مراحل کار به پایان رسید.

(Visited 142 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.