زمانی که موبایل دیتا به درستی کار نمی کند، چه باید کرد؟

یکی از بخش های حیاتی در گوشی های هوشمند موبایل دیتای آن می باشد، زمانی که شما اتصال به اینترنت از طریق موبایل دیتا را از دست می دهید، دیگر قادر نیستید از طریق گوگل مپ مسیرهای خود را پیدا کنید و یا از طریق What’s App  با دوستانتان ارتباط برقرار کنید و مشکلات شما یکی پس از دیگری خودنمایی می کند و در چنین شرایطی شما سر در گم خواهید شد. در زیر راهکارهایی برای برطرف کردن مشکل موبایل دیتا ارائه می شود.

روش اول: Network Mode را فعال کنید.
از ساده ترین راه حل شروع کنید، ممکن است در حین آپدیت و یا به طور پیش فرض حالت ( ۳G، ۴G و غیره ) برای شما انتخاب شده باشد، در حالیکه در پوشش شبکه ای گوشی شما نباشد؛ برای مثال، اگر شما یک تلفن ۴G دارید، باید همیشه مطمئن شوید که ۴G در Network Mode شما انتخاب شده باشد تا بتواند سیگنالهای ۴G را دریافت کند.

برای تغییر گزینه کافی است ابتدا به بخش Settings ( تنظيمات ) گوشي برويد و سپس گزينه ي Connections ( اتصالات ) را انتخاب کنيد و بعد گزينه ي Mobile networks ( شبکه هاي تلفن همراه ) و در نهايت Network mode ( حالت شبکه ) را انتخاب کنيد و از بين گزينه هاي موجود گزينه ي موردنظر خود را انتخاب کنيد.

روش دوم: سیم کارت خود را خارج کنید و دوباره وارد کنید.
اگر مشکل برطرف نشد، گزینه ي انتخابی دیگر شما این است که سیم کارت خود را خارج کنید و دوباره وارد کنید و یا اینکه گوشی خود را با یک سیم کارت دیگر آزمایش کنید و ببینید مشکل از تلفن یا سیم کارت شما است، همچنین یک ترفند اضافی هم وجود دارد که می تواند گوشی شما را مجدداً راه اندازی کند:
قبل از راه اندازی مجدد گوشی Airplane Mode ( حالت پرواز ) گوشی خود را روشن کنید و سپس بعد از گذشت ۳۰ ثانیه Airplane Mode را خاموش کنید. اگر هنوز موبایل دیتای شما کار نمی کند، Airplane Mode را مجدداً روشن کنید و سپس گوشی خود را خاموش کنید، یک دقیقه منتظر بمانید و سپس گوشی را روشن کنید و Airplane Mode را خاموش کنید، ۳۰ ثانیه منتظر بمانید و سپس موبایل دیتا را روشن کنید.

اگر این روش جواب نداد، روش های زیر را دنبال کنید.

 روش سوم: APN ها را ریست کنید.
(Access Point Names (APNs ابزارهایی هستند که به وسیله ارائه دهنده شبکه موبایل شما، اتصال گوشی شما به اینترنت موبایل را فراهم می کنند. APN، گوشی شما را با تمام تنظیمات مهم مانند آدرس های IP و درگاه برای اتصال، تنظیم می کند. با این حال، این فرایند گاهی اوقات می تواند کار خود را به درستی انجام ندهد و نیاز به ریست کردن داشته باشد.
ابتدا به قسمت Settings ( تنظيمات ) گوشي خود برويد و سپس گزينه ي Connections ( اتصالات ) را انتخاب کنيد،
بعد گزينه ي Mobile networks ( شبکه هاي تلفن همراه ) و در نهايت Access point names ( نام هاي نقطه دستيابي ) را انتخاب کنيد، شما لیستی از APN ها را مشاهده خواهيد کرد، آیکون منو در بالا سمت راست ( سه نقطه بالاي صفحه ) را لمس کنيد، سپس Reset to default ( بازنشاني به پيش فرض ) را انتخاب کنید.

روش چهارم: تنظیم پروتکل APN به iPv4/IPv6:

ابتدا به قسمت Settings ( تنظيمات ) گوشي خود برويد و سپس گزينه ي Connections ( اتصالات ) را انتخاب کنيد، بعد گزينه ي Mobile networks ( شبکه هاي تلفن همراه ) و در نهايت Access point names ( نام هاي نقطه دستيابي ) را انتخاب کنيد و گزينه ي ADD ( افزودن ) در بالاي صفحه را انتخاب کنيد، به پايين صفحه ي Edit access point ( ويرايش نقطه دسترسي ) رفته و گزينه APN protocol ( پروتکل APN ) را انتخاب کنيد.
اگر این مورد در تنظیمات APN شبکه شما باشد، مطمئن شوید که گزینه IPv4 / IPv6 انتخاب شده باشد. در دستگاههای دیگر تنها یکی از این دو گزینه وجود دارد. ( این گزینه در تنظیمات APN تمام گوشی ها وجود ندارد، اما برخی از دستگاه ها ( مانند OnePlus 3 ) فضای خالی ای برای انتخاب گزینه پروتکل APN وجود دارد. )

اگر راه اندازی مجدد استاندارد، مشکل شما را حل نکرد، ممکن است لازم باشد آدرس APN خود را به صورت دستی وارد کنید.

۱ – با استفاده از روش قبلی گفته شده به فهرست APN خود بروید.

۲ – گزينه ي Add ( افزودن ) در بالاي صفحه را انتخاب کنيد.

۳ – تمام جزئیات APN را برای شبکه خود وارد کنید، که می توانید در وب سایت رسمی شرکت مخابراتی پیدا کنید.

۴ – تنظیمات APN جدید خود را ذخیره کنید، سپس آن را از فهرست APN دستگاه خود انتخاب کنید.

ابتدا به قسمت Settings ( تنظيمات ) گوشي خود برويد و سپس گزينه ي Connections ( اتصالات ) را انتخاب کنيد، بعد گزينه ي Data usage ( استفاده از داده ) را انتخاب کنيد، سپس دکمه ي Mobile data را فعال کنيد تا  بتوانيد گزينه ي  Mobile data usage( مصرف اينترنت همراه ) را انتخاب کنيد، یک نمودار وجود دارد که مصرف داده های شما را با مجموعه ای از تنظیمات نشان می دهد. با بالا و پایین کشیدن نمودار، اطمینان حاصل کنید که داده های شما با آنچه که شبکه به شما اجازه می دهد، مطابقت داشته باشد. علامت چرخ دنده ي بالاي صفحه را انتخاب کنيد و در صفحه ي Billing cycle and data warning قسمت Data warning ( هشدار اينترنت همراه ) را انتخاب و مقدار داده را وارد کرده و گزينه ي Set ( تنظيم ) را انتخاب کنيد. 

همچنین می توانید کلیه محدودیت های داده را با غیرفعال کردن گزینه “Limit mobile data usage” بردارید.

روش پنجم: حافظه پنهان تلفن را از Recovery Boot پاک کنید.

در تلفن شما، بخش قابل توجهی از حافظه دستگاه شما به حافظه پنهان اختصاص یافته است – جایی که داده های مربوط به برنامه ها و فرآیندهای مختلف در سیستم عامل ذخیره می شود و به طور خودکار فعال می شود تا این برنامه ها و پردازش ها با سرعت بیشتری در دستگاه شما راه اندازی شوند. اما گاهی اوقات، همانطور که توسط برخی از کاربران Galaxy S10 و سایر کاربران Android گزارش شده است، ممکن است خطایی در حافظه پنهان رخ دهد که منجر به فرایندهای مهم – در این مورد اتصال داده شما – می شود. برای رفع این مشکل، باید پارتیشن حافظه نهان سیستم را پاک کنید که از صفحه بازیابی تلفن شما به آن دسترسی پیدا می کند. ابتدا گوشي خود را خاموش کنيد و در گوشي هاي سامسونگ سه دکمه روشن / خاموش و دکمه افزايش صدا و دکمه Home گوشي را همزمان فشار دهيد پس از Recovery Boot، از دکمه های میزان صدا در تلفن خود برای انتخاب wipe cache partition یا wipe cache استفاده کنید، سپس با استفاده از دکمه پاور گزینه را انتخاب کنید. در ساير گوشي ها برای یافتن ترکیب صحیح دکمه برای دستگاه خود از انجمن های XDA مشورت بگيريد.

این فرآیند فقط باید چند ثانیه طول بکشد. پس از اتمام کار، تلفن خود را دوباره راه اندازی کنید.

(Visited 100,434 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

4 دیدگاه در حال حاضر

  1. مرسی تنظیمات APN مشکلمو حل کرد با تشکر

  2. سلام apn گوشیم ثبت نمیشه در واقع انگار غیر فعال چکار کنم

  3. سلام دمتون گرم من با ریست کردن مشکلم حل شد

  4. ممنون بابت اطلاعاتی که دادید. البته بهترین کار این هست که اول چک کنیم که بدهی ایرانسل نداشته باشیم 😁. ما پرداخت بدهی مکالمه ی ایرانسل، مشکل اینترنت هم رفع شد 😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.