Blockchain چیست؟

Blockchain چیست؟
مانند بسیاری از تکنولوژی جهانی، رمزنگاری ارزهایی مانند Bitcoin همچنان به نوعی پایگاه داده ای وابسته هستند که می توانند حجم زیادی از تراکنش ها را پیگیری و امن نگه دارند. راه حلی که توسط بسیاری از بزرگترین ارزهای دیجیتال در جهان استفاده می شود، Blockchain است.

Blockchain ابتدا درسال ۲۰۰۹ به اجرا درآمد، این تکنولوژی شامل بلوک هایی است که دسته ای از معاملات زمان بندی را نگه می دارد، هر کدام از بلوک ها به یک رمزنگاری مرتبط با قبلی متصل می شوند، بنابراین یک زنجیره تشکیل می شود. همچنان که دنیا هوشمندانه تر می شود، رمزنگاری ارز به یک گزاره جذاب روبه رشد برای بازارهای در حال رشد تبدیل شده است که ممکن است در بازارهای سنتی وجود نداشته باشد. چندین کشور در حال توسعه جهان سوم، ارزهای ملی مبتنی بر Blockchain را اجرا کرده اند و این تکنولوژی نیز توسط چندین پروژه بزرگ خیریه برای کمک به کسانی که بدون حساب بانکی هستند استفاده می شود.

Blockchain چگونه کار می کند؟
یک سیستم بلاکچین شامل دو نوع رکورد، معاملات و بلوک ها می باشد. معاملات ،اقداماتی هستند که به سادگی در یک دوره خاص انجام می شوند، آنها با یکدیگر در یک بلوک ذخیره می شوند.
چیزی که Blockchain را منحصر به فردتر می سازد این است که  هر بلوک شامل hash رمزگذاری بلوک قبلی است، بنابراین یک زنجیره تشکیل می شود. چیزی که hash رمزنگاری انجام می دهد این است که داده ها را از بلوک قبلی گرفته و آن را به یک رشته جمع و جور تبدیل می کند. از آنجایی که این رشته ها غیرممکن است تا پیش بینی شوند، بدین معنی است که هرگونه دستکاری به زنجیره به راحتی شناسایی می شود.
این روش به این معنی است که بلوک ها نیازی به شماره سریال ندارند، hash اجازه می دهد به آنها منحصرا شناسایی  شوند و همچنین یکپارچگی آنها را تایید می کند. هر بلوک اعتبار قبلی را درست در همان ابتدای زنجیره تأیید می کند.
با این حال، اتصال بلوک تنها چیزی نیست که امنیت زنجیره را حفظ می کند. هر کامپیوتر با نرم افزار نصب شده دارای یک کپی از Blockchain است که به طور مداوم با بلوک های جدید به روز شده است. سرور متمرکز نگهداری معاملات وجود ندارد و هر بلوک جدید باید الزامات زنجیره ای را برآورده کند، هیچ کس نمی تواند معاملات قبلی را بازنویسی کند.
الزامات دیگر معامله می تواند برای تعریف آنچه که یک ورود معتبر را تشکیل می دهد اضافه شود. در Bitcoin برای مثال یک معامله معتبر باید به صورت دیجیتالی امضا شود، باید یک یا چند خروجی غیرقابل استفاده از معاملات قبلی را پرداخت کند و مجموع خروجی های معامله نمی تواند بیش از مجموع ورودی باشد.
برخی از بزرگترین پایگاههای Blockchain

Blockchain طی چند سال گذشته محبوبیت زیادی داشته است و حامیانی از سراسر بخش های مالی و فن آوری به دست آورده است.
به غیر از Bitcoin که شناخته شده تر هست و مسلما به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، باعث شده است تا Blockchainهای جایگزینی در سالهای اخیر وارد عرصه رقابت شوند.
R3 که تکنولوژی blockchain-esque در حال توسعه است، می تواند برای عمده موسسات بانکی به کار رود، در ماه می سال ۲۰۱۷، ۱۰۷ میلیون دلار کمکهای مالی از حامیانی مانند Intel ، HSBC و Bank of America دریافت کرد.دیگری Hyperledger است که با همکاری متقابل منبع باز blockcain ها توسط لینوکس ابداع شد.IBM در ماه مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد که می خواهد یک سرویس blockchain ارائه دهد که براساس Hyperledger است و به مشتریان اجازه می دهد تا شبکه های امن را ایجاد کنند.
همچنین در اوائل سال جاری، بورس اوراق بهادار لندن نیز نشان داد که قرار است شروع به استفاده از blockchain کند، برای بهبود شفافیت برای اطلاعات سهامداران تا تاثیرگذاری فناوری را نشان دهد.
آیا Blockchain امنیت دارد؟
با توجه به پیشرفته ترین سیستم های حفاظت رمزنگاری، در تئوری، بلوکچین تجربه ای بسیار امنتری نسبت به بانکداری سنتی ارائه می دهد. واقعیت این است که این فناوری غیر متمرکز شده است و نمی تواند به طور مداوم تغییر یا ویرایش شود که آن را برای معاملات مالی و ذخیره اطلاعات مهم ایده آل می کند. Blockchain همچنین از داشتن توانایی حفظ حریم شخصی کاربر بهره مند است – با این وجود  متاسفانه آن را برای مجرمان اینترنتی به طور فزاینده ویژه  برای روش پرداخت محبوب می سازد به عنوان مثال یک گره شبکه Bitcoin مجبور نیست، هویت شخصی که دریافت یا پرداخت می کند را برملا سازد.

برگرفته از Techradar

(Visited 89 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.