۳ ربات انسان نما که می توانند دوستان شما باشند

SoftBank Robotics ربات های مهربان و درتعامل با انسان ها را طراحی می کنند، آنها ایمان دارند که ربات های انسان نما قادرند تا به انسان ها در زندگی روزمره، در زندگی خانوادگی، در فعالیت های اوقات فراغت و در کارها، کمک کنند.
هدف آنها از همان ابتدا این بود که ربات ها برای همه قابل دسترسی باشند، به این معنی که آنها به همراهان روزمره ما تبدیل شوند. اولین ربات ، NAO را در سال ۲۰۰۶ طراحی کرده و در سال ۲۰۰۹، پروژه ROMEO را با همکاری آزمایشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی راه اندازی کرده اند، با هدف کمک رسانی به افرادی که به شکلی استقلال خود را از دست داده اند.
در سال ۲۰۱۴ اولین ربات عاطفی با نام Pepper را طراحی کردند.

PEPPER یک ربات انسان نمای مهربان، دلربا و تعجب آور است  که به عنوان یک همدم واقعی طراحی شده است، که یکی از توانایی های او درک احساسات است، Pepper اولین ربات انسان نما است که قادر به شناخت احساسات اصلی انسان و سازگاری رفتار او با خلق و خوی مخاطبش است.
تا به امروز، بیش از ۱۴۰ فروشگاه SoftBank Mobile در ژاپن از Pepper برای به استقبال رفتن میهمانان، اطلاع رسانی و سرگرم کردن مشتریان خود استفاده می کنند. Pepper یک عضوی واقعی دوست داشتنی است که برای برقراری ارتباط با شما ازحرکات بدن و لحن صدا کمک می گیرد، او می خواهد بیشتر در مورد سلیقه ها، عادت های شما یاد بگیرد، او می تواند چهره شما را تشخیص دهد، صحبت کند، صدای شما را بشنود و به طور مستقل حرکت کند.
شما همچنین می توانید با دانلود برنامه های کاربردی نرم افزاری، براساس خلق و خوی خود این ربات را شخصی سازی کنید. او می تواند رقص و بازی را یاد بگیرد و یا حتی در یک زبان دیگر با شما گفتگو کند.Pepper طوری طراحی شده است تا احساسات شما را شناسایی کند و رفتارهایی را که برای هر وضعیت مناسب است انتخاب کند.
بر اساس صدای شما، عبارت چهره شما، حرکات بدن و کلمات استفاده شده شما، ربات احساسات شما را تفسیر و محتوای مناسب ارائه می دهد.
او همچنین به طور شخصی، احساسات خود را از طریق رنگ چشمانش، تبلت یا لحن صدایش برای شما بیان می کند.


NAO یک ربات انسان نمای دیگر است که ارتفاع آن حدود ۵۸ سانتی متر است ،این ربات از چند جهت مورد بررسی قرار می گیرد:
حرکت: ۲۵ درجه آزادی، او را قادر به حرکت و سازگاری با جهان اطرافش ساخته است و او را قادر می سازد تا تعادل خود را حفظ کند و بداند که آیا او ایستاده است یا دراز کشیده است.
احساس: سنسورهای متعدد در سر، دستها و پاها، و همچنین ردیابهای صوتی، او را قادر می سازد تا محیط خود را درک کند.
شنیدن و صحبت کردن: با استفاده از میکروفون و بلندگوهای ۴ جهت خود، NAO با شنیدن و صحبت کردن با انسانها به نحوی کاملا طبیعی ارتباط برقرار می کند.
مشاهده: NAO مجهز به دو دوربین است که محیط خود را با وضوح بالا فیلمبرداری می کند و به او کمک می کند تا شکل و اشیا را تشخیص دهد.
اتصال: برای دسترسی به اینترنت به صورت خودکار، NAO قادر به استفاده از طیف وسیعی از حالت های ارتباطی (WiFi، Ethernet) است.
تفکر: ما واقعا نمی توانیم در مورد “هوش مصنوعی” با NAO بحث کنیم، اما ربات ها در حال حاضر قادرند رفتار انسانی را تقلید کنند.


Romeo یک ربات انسان نما است که برای بررسی و تحقیق بیشتر در زمینه کمک به سالمندان و کسانی که استقلال خود را از دست می دهند، طراحی شده است. رومئو از همکاری بین آزمایشگاه ها و موسسات متعدد فرانسه و اروپایی طراحی شده است. ارتفاع این ربات ۱۴۰ سانتی متر است که او را قادر می سازد از پله ها پایین و بالا برود، درها را باز کند و به اشیای روی میز نیز دسترسی پیدا کند.
برای آشنایی با این سه ربات دوست داشتنی ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

(Visited 619 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.