گوریلا گلس چیست و چه تفاوتی بین نسخه های آنهاست؟

احتمالا تاکنون نام «گوریلا گلس» ( Gorilla Glass ) به گوشتان خورده است. این واژه نام نوعی فناوری است که شیشه ی گوشی را در برابر خط و خش و ضربه مقاوم تر می کند. اکثر کاربران با این کاربرد گوریلا گلس آشنا هستند چون آن را بر روی گوشی خود مشاهده نموده اند اما جالب است بدانید که این پوشش در بخش های دیگر صنعت نیز کاربرد دارد.

گوریلا گلس چیست ؟

این فناوری توسط شرکت Corning Inc ابداع شده است. گوریلا گلس نوعی شیشه است که از ماده ای به نام  قلیا آلومینو سیلیکات ( alkali-aluminosilicate ) که از ترکیب عناصری مانند آلومینیوم ، سیلیکون و اکسیژن ساخته می شود. اینها موادی نیستند که به طور عادی در اطراف ما یافت شوند و شرکت کورنینگ در سال ۲۰۰۵ ، ساخت و ترکیب این مواد را آغاز کرد. این نوع شیشه در مقابل آسیب و خراش مقاوم است و  ترکیب آنها گوریلا گلس را نازک ( با ضخامت ۰٫۴ میلی متر ) و سبک وزن نموده است.

البته ابداع و ساخت گوریلا گلس اولین تولید شرکت کونینگ در این بخش نبود بلکه این شرکت قبل از آن با نام Chemcor به عنوان تولید کننده ی ظروف شیشه ای مقاوم  جهت استفاده در آشپزخانه ، دستگاه هایی با کاربری  چشم پزشکی ، صنایع خودرو سازی ، هوا فضا و صنایع دارویی شناخته می شد. اما در خصوص گوشی های هوشمند ، شهرت این شرکت از سال ۲۰۱۰ آغاز شد.

حتی اگر گوریلا گلس از تکنولوژی ضد ضربه ای که در مقابل چکش مقاوم باشد برخوردار باشد، باز هم گوشی شما غیر قابل شکستن نیست. نسخه های مختلف گوریلا گلس دارای برخی تفاوت ها می باشند مانند تفاوت در ضخامت. بنابراین قدری دقیق تر و علمی تر به این محافظ صفحه نمایش می نگریم.

تفاوت های نسخه های مختلف گوریلا گلس :

Gorilla Glass 1 :

نخستین نسخه از گوریلا گلس در سالهای بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ عرضه شد ، اما به طور رسمی و مشخص با گوشی آیفون مشهور شد. شرکت اپل گوشی آیفون را در سال ۲۰۰۷ عرضه نمود و از شرکت سازنده گوریلا گلس خواست تا یک محافظ مقاوم و ضخیم ۱٫۵ میلی متری با پوشش oleophobic  که اثر انگشت و لکه را به حداقل می رساند، برای گوشی بسازد.

آیفون تنها گوشی هوشمندی نبود که از گوریلا گلس بر روی صفحه نمایش خود استفاده می نمود. شرکت کورنینگ توانست اولین نسخه ی محصول خود را برای ۲۵۰ دستگاه آماده و عرضه نماید.

Gorilla Glass 2 :

در سال ۲۰۱۲ ، شرکت کورنینگ نسخه ی دوم گویلا گلس را در نمایشگاه CES عرضه نمود. این گلس به اندازه نسخه قبلی مقاوم بود اما تنها بروزرسانی و تفاوت آن با نسخه ی قبلی ضخامت گلس بود. نسخه دوم حدود ۲۰ درصد از نسخه ی اول نازک تر بود. در آزمایشات آزمایشگاهی ، این گلس بدون ترک و شکستن تا ۵۰ کیلو گرم وزن را تحمل می نمود.

در همان سال ، گوریلا گلس ۲ بیش از ۶۰۰ میلیون  گوشی را پوشش داد. چون این نسخه نازک تر از نسخه ی اولیه بود و این قابلیت برای تولیدکنندگان گوشی وجود داشت که گوشی های خود را سبک تر و نازک تر ارائه دهند. دو گوشی  Nexus 4 و Galaxy S3 با پوشش گوریلا گلس ۲ عرضه شدند.

Gorilla Glass 3 :

برخلاف نسخه ی قبلی که بر روی ضخامت متمرکز بود ، گوریلا گلس ۳  از مقاومت بیشتری نیز برخوردار بود. این نسخه دارای فناوری Native Damage Resistance) NDR) بود که به گوشی این قابلیت را می داد که خش ها ی عمیق تر  را کنترل نماید. به گفته ی شرکت، گوریلا گلس ۳ از ۳۵ درصد خط و خش های وارد بر روی صفحه نمایش جلوگیری می کرد.

شرکت کورنیگ نسل سوم گوریلا گلس را سه برابر افزایش داده بود. این شرکت این اقدام را از طریق فرآیند تولید جدیدی انجام داده بود. گوریلا گلس ۳ در نمایشگاه CES سال ۲۰۱۳ رونمایی نمود و گوشی هایی نظیر Galaxy S4 ، Moto G و Moto X دارای چنین پوششی بودند.

Gorilla Glass 4 :

در سال ۲۰۱۴ ، شرکت کورنینگ نسل چهارم گوریلا گلس را با یک هدف جدید و مشخص وارد بازار نمود. طبق بررسی های کارشناسان شرکت ، ۷۰ درصد از صفحه نمایش هایی که آسیب دیده بودند به دلیل  افتادن قطرات مختلف بر روی صفحه نمایش بوده است، بنابراین شرکت تمرکز خود را بر روی بهبود و تقویت  شیشه ی محافظ قرار داد. بنابراین گوریلا گلس ۴ با هدف مقاومت در برابر قطرات  روانه بازار شد.

در حقیقت ، طبق مطالعات آزمایشگاهی ، نسل چهارم این محافظ دو برابر از نسل های قبلی خود قویتر بود. گوشی هایی نظیر Galaxy Note 5 و ZenFone 2 Laser از جمله گوشی های معدودی بودند که با این گلس روانه بازار شدند.

Gorilla Glass 5 :

نسل پنجم این محافظ با هدف مقاومت بیشتر در مقابل نشت قطرات و با قدرت چهار برابری نسبت به محافظ های قبلی آماده و عرضه شد. آزمایشات آزمایشگاهی شرکت کورنینگ نشان داد که نسل پنجم تا ارتفاع ۱٫۶ متری در مقابل قطرات جان سالم به در می برد و همچنین این تکنولوژی از آسیب  و ترک خوردن گوشی در اثر پرتاب از ارتفاع ۱ متری تا ۸۰ درصد جلوگیری می کند.

(Visited 3,852 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.