مقایسه ی پردازنده سریعترین گوشی های هوشمند

در هنگام خرید یک گوشی هوشمند ، همواره از خودتان این سوال را می کنید که آیا پردازنده این گوشی برای انجام امور مختلف توانایی کافی دارد و به اصطلاح سریع هست؟ علاوه بر یکسری معیارها یا اعداد خام ، برخی از معیارهای جانبی دیگر هستند که باید به آنها توجه نمایید. این دو مورد از اهمیت بسزایی برخوردارند، حافظه گوشی چقد سریع است؟ آیا پردازنده بازی ها را به خوبی پشتیبانی می کند؟ در این مجال چندین پردازنده را بصورت مقایسه ای آورده ایم.

بگوییم پردازنده گوشی هوشمند و نه CPU !

پردازنده جزء اصلی از قطعات یک گوشی هوشمند است که در تعیین سرعت عملکرد گوشی نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین سریع بودن عملکرد این قطعه بسیار اهمیت دارد. اما چه عاملی یک پردازنده را از سایرین سریعتر می کند؟ نرخ سرعت و تعداد هسته ها همه ی داستان سرعت یک پردازنده نیستند. عوامل مختلفی علاوه بر آنچه بر روی چک لیست یک پردازنده درج شده است در سرعت پردازنده دخالت دارند. بنابراین مجموع این عوامل را «یک سیستم در پردازنده » یا بصورت لاتین   system-on-a-chip یا Soc نامیده می شود. در حالت ایده ال یک SoC از ترکیب ؛ یک واحد پردازش مرکزی ( CPU ) ، واحد پردازش گرافیکی (  GPU ) ، مودم ، پردازنده ی چند رسانه ای ، دستگاه امنیتی  و پردازنده سیگنال تشکیل شده است. بنابراین تعداد زیاد قطعات یک پردازنده ، قضاوت در خصوص این که یک پردازنده سریعترین عملکرد را دارد دشوار می کند. معیارهای عددی تنها بخشی از سرعت پردازنده را نشان می دهد و سرعت پردازنده همانطور که گفته شد به حافظه ی دستگاه ، سنگینی برنامه ها و… نیز بستگی دارد. البته همین معیار ها تاحدودی قضاوت درباره پردازنده ها را آسان می کند اما در خصوص برخی از سایر موارد مانند مصرف انرژی پردازنده و یا عملکرد آنتن دهی هنوز معیار خاصی وجود ندارد.

یک مقایسه ساده بین سریعترین پردازنده های تلفن همراه :

در جدول ذیل  میزان تست شده ی  CPU  و GPU  برخی از گوشی ها آورده شده است. توجه نمایید که در این مقایسه ، گوشی هایی که تا تاریخ درج این خبر عرضه شده اند مورد آزمایش قرار گرفته اند و پردازنده ی Snapdragon 835  در آینده ای نزدیک عرضه خواهد شد .

پردازنده Snapdragon 835 Kirin 960 Exynos 8890 Snapdragon 821 Tegra X1
دستگاه مورد آزمایش  Qualcomm Reference Device Huawei Mate 9 Samsung Galaxy S7 Edge Google Pixel Pixel C Tablet
شاخص قدرت پردازش ۱۰۵٫۱% ۱۰۰% (reference) ۸۰٫۸% ۷۵٫۵% ۷۱٫۰%

شاخص بازی :

پردازنده Snapdragon 835 Tegra X1 Kirin 960 Snapdragon 821 Exynos 8890
دستگاه مورد آزمایش Qualcomm Reference Device Pixel C Tablet Huawei Mate 9 Google Pixel Samsung Galaxy S7 Edge
شاخص  قدرت پردازش ۱۱۷٫۳% ۱۰۰% (reference) ۸۸٫۰% ۸۵٫۳% ۸۴٫۲%

نتیجه گیری :

پردازنده ی Snapdragon 835 برای بازی های VR از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر این ، همانطور که ملاحظه می کنید بازار پردازنده ها تقریبا در حال اشباع است و اکثر پردازنده ها از سال ۲۰۱۶ به بعد تقریبا از سرعت مناسبی برخوردار شده اند. اما همانطور که در ابتدای مقاله بدان اشاره شد ، چیپ یا پردازنده تنها عامل تعیین کننده سرعت یک گوشی نیست.

(Visited 533 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.