نحوه ی عکاسی با تلفن همراه در نور کم یا شب

همانطور که می دانید دوربین گوشی های هوشمند یک مشکل دارند، سنسور تصویر آنها بسیار کوچک است و باعث می شود در نور کم و یا شب هنگام ، تصویر برداری بسیار سخت باشد و معمولا عکسها تار یا بی کیفیت شوند؛ در متن زیر برخی از ترفندها و راهنمایی ها را برای عکاسی بهتر در نور کم، به شما ارائه می کنیم.

چرا  عکاسی در نور کم مشکل ایجاد می کند ؟

معمولا کاربران آماتور یا تازه کار، برای عکاسی در نور کم و یا شب با مشکل مواجه هستند و همانطور که در بالا به آن اشاره شد مشکل در اندازه ی سنسور است. قسمت حساس به نور در بسیاری از سنسورهایی که در گوشی های هوشمند بکار رفته است بطور یکپارچه تقریبا ۱۵ تا ۳۰ میلی متر مربع  است و در مقایسه با آنها سنسورهای تصویری دوربین های دیجیتال حدود ۳۰ تا ۶۰ برابر  این مقدار می باشد. به عنوان مثال دوربین DSLR دارای ۸۶۰ میلی متر مربع مساحت قسمت حساس به نور در سنسور تصویر است. بنابراین در حالیکه در نور کافی یا نور روز، سنسورهای تصویری گوشی های هوشمند به اندازه کافی نور دریافت می کنند، اما تراشه ی آنها در تاریکی و نور ضعیف، فوتون های کمتری جذب می کند. با این وجود برخی ترفندها وجود دارد که عکسهای شما کیفیت بهتری در نور ضعیف داشته باشند.

ایجاد حساسیت  نوری بالاتر:

احتمالا قبلا با میزان ISO در تنظیمات دوربین ها برخورد داشته اید، شما در این قسمت می توانید حساسیت نور سنسور تصویر را تقویت نمایید. معمولا در حالت اتوماتیک برنامه ی دوربین بصورت خودکار این کار را انجام می دهد اما این اقدام مشکل دیگری در عکس ها ایجاد می کنند، مثلا هر چقدر این میزان بالاتر باشد جزئیات و رنگ ها بیشتر از بین می رود و به طور خلاصه تصاویر در این حالت شفاف و روشن خواهند بود اما در اغلب موارد جزئیات آنها ضعیف است. در صورتی که نرم افزار دوربین شما جایی برای تنظیم دستی  ISO ندارد شما می توانید از برنامه های کاربردی دیگری کمک بگیرید. به عنوان مثال برنامه ی Camera FV-5 Lite در سیستم عامل اندروید و Pro Camera در سیستم عامل ios این کمک را به شما می کند تا ISO را بصورت دستی تنظیم نمایید، هر چند که نرم افزار اکثر گوشی های هوشمند دارای قابلیت های فراوان از جمله تنظیم حساسیت نوری هستند.

ایجاد نور بیشتر :

ایجاد نور بیشتر مستلزم پایین نگه داشتن حساسیت سنسور و از این رو کاهش نویز تصویر می باشد. همانطور که بدیهی است افزودن منابع نوری یا بالا بردن نور شی یا جسمی که از آن عکس گرفته می شود با استفاده از فلش  LED که به همین منظور طراحی شده است امکان پذیر است و برخی از گوشی های هوشمند دارای چندین فلش  LED می باشند تا محیط را روشنتر نمایند. این فلش ها در جلوگیری از ریختن رنگها و در نتیجه گرفتن عکس های بهتر موثر هستند. با این حال فلش های LED نیز نقاط ضعف مختص خود را دارند، برای مثال نور فلش باعث می شود تا سایه ها از بین برود و اجسام به صورت دو بعدی یا بعضی اوقات مسطح به نظر برسند، بنابراین از این نور تنها  به هنگام  ضرورت باید استفاده کرد.

البته  راه های دیگری برای  افزایش نور وجود دارد. مثلا هنگامیکه از یک شی متحرک در حال عکسبرداری هستید و موقعیت آن در حال تغییر است، تلاش کنید تا از سوژه ی مورد نظر  در بخش پر نور یا زیر چراغ خیابان یا روشنترین مکان آن محل عکس بگیرید. البته تلاش کنید تا نور در بالای سر سوژه به حداکثر نرسد چون سایه ناجوری  بر روی صورت یا شی خواهد افتاد.

افزایش زمان عکسبرداری یا سرعت پایین تر شاتر:

اگر  میزان نور را به هر دلیلی نتوانستید افزایش دهید، باید به گوشی هوشمندتان زمان بیشتری بدهید،منظور از افزایش زمان عکسبرداری این است که در معرض قرار گرفتن سوژه در مقابل دوربین بیشتر باشد. در حالت اصطلاحا دوربین سوژه را بیشتر خواهد دید و  جزئیات آن را با فوتون بیشتر شناسایی و در خود ذخیره خواهد کرد. در صورتی که سوژه در حال حرکت باشد حتی اگر نور کافی باشد معمولا عکس تار می شود. بنابراین فرصت دادن بیشتر به دوربین و سرعت پایین عکسبرداری از جسم متحرک، به کیفیت عکس کمک می کند.

برای افزایش زمان عکسبرداری، شما به یک حالت دستی به نام “pro mode” احتیاج دارید. این گزینه ی سوال برانگیز معمولا با عنوان سرعت شاتر (shutter speed و یا exposure time) و یا گاه با عنوان مخفف “S” نامگذاری می شود. اکثر گوشی های هوشمند معمولا در حالت اتوماتیک در بالاترین سرعت یعنی ۱/۱۰ ثانیه عکس می گیرند. البته افزایش زمان عکسبرداری نیاز به ثابت بودن دست شما دارد وگرنه عکس تار می شود. مثلا عبور شی در آسمان و یا حرکت ماشین ها و یا موقعیت های مشابه نیاز به دو تا هشت ثانیه زمان عکسبرداری دارد.

(Visited 194 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.