• صفحه نخست
  • >
  • موبایل
  • >
  • آیا استفاده زیاد از صفحه نمایش گوشی از خواب مناسب و عمیق جلوگیری می کند؟

آیا استفاده زیاد از صفحه نمایش گوشی از خواب مناسب و عمیق جلوگیری می کند؟

اغلب در رسانه ها و فضای مجازی و … می شنویم که نباید بیش از حد به صفحه نمایش گوشی یا مانیتور نگاه کرد و یا استفاده از کامپیوتر و گوشی در غروب یا شب برای چشم ها ضرر بیشتری دارد، آیا این مطالب صحت دارد؟ آیا صفحه نمایش برای چشم مضر است؟ در این مجال قدری جزئی تر به این مطالب خواهیم پرداخت.

اکثر کاربران دنیای تکنولوژی مطالب فراوانی درباره برخی مضرات دستگاه های مختلف الکترونیکی شنیده اند، در مقاله ما به این مطلب خواهیم پرداخت که آیا استفاده از صفحه نمایش گوشی بر روی خواب عمیق انسان تاثیر دارد یا خیر ؟ آیا گوشی های هوشمند از خواب مناسب جلوگیری می کند؟ آیا این مطلب صحت دارد یا یک شایعه ی محلی است؟

در همه جا برای ما نقل کرده اند که استفاده از صفحه نمایش برای چشمان شما مضر است و از خواب عمبق و مناسب جلوگیری می کند، به همین دلیل شرکت های مختلف حالت شب (night mode) را بر روی گوشی ها طراحی کردند تا این مشکل را حل کنند. این شرکت ها تلاش کردند تا این ویژگی را با نام و برند خودشان معرفی کنند و به همین دلیل این ویژگی گاها دارای نامهای متفاوت مانند night mode و یا eye protection mode و blue light filter معرفی شدند تا هر کدام از دیگری متمایز باشند، اما همه ی آنها دارای یک مفهوم و ویژگی هستند؛ فیلتر نور آبی (blue light filter).

اما نور آبی چیست ؟

برای اینکه بتوانیم ساده توضیح دهیم، باید بدانید که هر نور دارای یک طول موج است و مغز ما قادر است تا رنگها را بر اساس میزان و اندازه طول موج آنها تشخیص دهد، برای مثال مغز ما طول موج بین ۵۱۰ تا ۵۴۱ را به رنگ سبز تشخیص می دهد در حالیکه طول موج ۴۷۸ تا ۴۸۳ را به رنگ آبی تشخیص می دهد.

قدری جزئی تر به مسئله نگاه کنیم. در چشمان ما یا کمی دقیقتر در شبکه ی چشم ما ، فنوگرامترهایی (سنجه های عصبی رنگ) وجود دارند که به  امواج رنگهای آبی و بنفش بسیار حساس هستند، رنگ ها با طول موج کوتاه به طور عادی برای چشم مضر نیستند، ولی از آنجایی که رنگهای با طول موج کوتاه مانند رنگ آبی و بنفش با انرژی بیشتری شارژ می شوند، در نهایت این برای چشم مناسب نیستند و نور آبی رنگدانه های استفاده شده توسط فتو گرامترها که melanopsin  نام دارد را تخریب می کنند و همچنین به مرور باعث افزایش حساسیت سلول های ganglion به نور می شوند؛ تمام اینها با مقیاس وسیع اتفاق می افتد و باعث خستگی چشم و مشکلات خواب می شود و در نهایت مغز با استفاده از این اطلاعات ناقص عمل می کند و خواب عمیق برای شما ایجاد نمی شود.

شایان ذکر است اثرات مضر نور آبی زمانی به وجود می آید که نور، مصنوعی باشد و شما در یک صفحه نمایش خیره شوید، بسیاری از متخصصان این نور آبی را به ویژه برای کودکان در حال رشدی که  ساعتها به صفحه نمایش خیره می شوند خطرناک می دانند چون این نور ممکن است به سایر قسمتهای چشم نیز آسیب وارد نماید. راه حل معجزه آسایی برای این مشکل وجود ندارد اما بسیاری متخصصان استفاده از عینکهای ضد نور آبی را پیشنهاد می کنند.

آیا فیلتر های نور آبی موثر هستند ؟

اگر نور آبی فیلتر شود به وضوح چشم شما کمتر مستعد خستگی خواهد بود و خواب شما کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. گفته می شود خواب مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما سریع در این خصوص نتیجه گیری نکنید که صفحه نمایش گوشی علت آن بوده است. اما اگر گوشی شما دارای حالت فیلتر نور آبی است  از آن استفاده کنید ، زیرا برای چشم سودمند است.

 

(Visited 88 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.