از NOTE 7 تا S SUGGEST ، شرکت سامسونگ لطفا دیگر اشتباه نکن

امنیت گوشی های هوشمند نه تنها بستگی به نحوه ی استفاده کاربران دارد، بلکه تولیدکنندگان نیز در این زمینه نقش مهمی دارند. مطمئنا کارخانه های تولید گوشی نیز به این امر اهمیت فراوانی می دهند و با عرضه ی برورزسانی های پی در پی و منظم در تلاشند تا امنیت گوشی ها را افزایش دهند. با در نظر داشتن این پیش فرض ، شرکت سامسونگ در چند ماه اخیر وضعیت خوبی نداشته است. حتما علت را می دانید؛ بله انفجار مدل Note 7 ؛ البته این شرکت اشتباه دیگری نیز دارد که در سایه ی آن اشتباه بزرگ فراموش شده است.

آیا S Suggest که یک برنامه ی کاربردی نصب شده در تمام گوشی های عرضه شده ی سامسونگ تا سال ۲۰۱۴ بود را به خاطر دارید؟ شرکت مادربرد Vice اخیرا اعلام نموده است که این برنامه ی کاربردی نسبت به امنیت بسیار آسیب پذیر بوده و حفره امنیتی بزرگی برای هکرها به شمار می آید. سامسونگ بروزرسانی این برنامه را متوقف کرده است، اما یک نکته مهم را فراموش  کرده است و آن این است که کاربرانی که قبل از سال ۲۰۱۴ گوشی های این شرکت را خریداری کرده اند و احتمالا هنوز هم در اختیار دارند، در معرض خطر هستند چون این برنامه کاربردی بر روی آن گوشی ها نصب است. هنگامیکه شرکت سامسونگ تصمیم گرفت تا سایت پشتیبان این برنامه کاربردی یعنی ssuggest.com را برروز رسانی نکند و آن را به حال خود رها کرد ، این سایت منبع و محلی برای استفاده هکرها از کدهای آن برای حمله و نفوذ به گوشی های کاربران از راه دور  شد. علت این نفوذ نیز مجوزهای مختلف و متعددی  است که کاربران  در هنگام نصب برنامه ی کاربردی به آن داده اند. این موضوع را یک کارشناس امنیت به نام João Gouveia فاش نموده و مشکل را با از دسترس خارج کردن دامنه ی سایت برطرف کرد.

چند ماه قبل نیز شرکت سامسونگ با انتشار گوشی Note 7 مشکلاتی را برای کاربران ایجاد نمود. وقتی مشخص شد که این گوشی همانند یک بمب ساعتی منفجر می شود ، کارشناسان شرکت دور هم جمع شدند و گفتند که مشکل را برطرف خواهند نمود. پس از مدتی یک نسخه ی دیگری از این گوشی که گفته می شد اصلاح شده ی گوشی قبلی است انتشار پیدا کرد و به کاربران اعلام شد که مشکل برطرف شده است. اما پس از مدتی مشاهده شد که این مشکل کماکان پابرجاست و گوشی های به اصطلاح اصلاح شده نیز منفجر می شوند. بعد از آن مشخص شد که این انفجار از ساخت گوشی در کارخانه نشات می گیرد.

به هر حال خطای انسانی همیشه محتمل است و  سامسونگ اولین خطا کار نیست و طبعا آخرین هم نخواهد بود. اما آیا این جمله توجیه خوبی است؟ این که بگوییم دیگران نیز  ممکن است این اشتباه را انجام  دهند مشکلی را حل نمی کند و تولیدکنندگان می بایست کیفیت و دقت را در تولید محصولات حفظ کنند و فقط به دنبال کاهش هزینه ها و سودآوری نباشند.

(Visited 485 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.