برخی از ترفندهای Google Map

قطعا بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند از خدمات راهبری و نقشه های گوگل یا همان Google Map استفاده نموده اند، اما برخی ترفندها و نکات ریز وجود دارد که اگر از آنها بهره ببریم شاید استفاده از این قابلیت گوگل قدری آسانتر باشد. در متن زیر به برخی از راهنمایی ها و ترفندها اشاره ای مختصر می کنیم.

یافتن مکانهای مشهور یا محبوب در شهرها

شاید شما متوجه شده باشید که برخی نقاط در روی نقشه ی گوگل به رنگ نارنجی یا بژ هستند، اما آیا می دانید آنها چه نقاطی هستند؟ خب آسان است! آنها نقاطی از شهر هستند که بیشتر از سایر مکانها مورد توجه مردم بوده است و به اصطلاح مورد علاقه ی آنهاست. در بسیاری موارد این نقاط شامل کافه ها ، رستوران ها و فروشگاه های پر تردد می شود.  بنابراین این ترفند به شما کمک می کند تا این مناطق را به سرعت شناسایی کرده و به آنها دسترسی پیدا کنید.

گوگل مپ  به عنوان راهنمای محلی

نقشه های گوگل به شما این امکان را می دهد تا از ساعات آغاز بکار رستورانها ، عکسها و بررسی وضعیت آنها باخبر شوید. این اطلاعات تنها منحصر به صاحبان این مکانها نمی شود بلکه بسیاری از کاربران این اطلاعات را به گوگل داده اند. شرکت گوگل بر روی کمک بسیاری از کاربران داوطلب خود حساب باز کرده و به  همین منظور برنامه Local Guide که یک راهنمای محلی است را به وجود آورده است تا از این طریق کاربران فعال را تشویق و به آنها جایزه نیز بدهد.

استفاده از برنامه ی زمانی یا مکانی شخصی

اگر شما خدمات موقعیت مکانی را فعال نموده باشید و از گوگل مپ استفاده نمایید، گوگل تمام حرکتها و جابجایی های شما را ذخیره خواهد نمود. اگر می خواهید مسیرهای جابجایی و حرکت خود را دنبال نمایید می توانید از قابلیت « Explore your timeline» استفاده نمایید که به شما نشان می دهد کجا بوده اید و چنانچه عکسهایی از آن مکانها به گوگل مپ ارسال نموده باشید را نیز مشاهده خواهید نمود. این اطلاعات از پروفایل های جابجایی شما در مکان های مختلف ذخیره شده و در صورتی که تنظیمات گوشی خود را در این زمینه فعال نموده باشید می تواند برای شما مفید به فایده باشد. این قابلیت قدری برای کاربران غیرمعمول است اما جالب خواهد بود.

نحوه ی ایجاد ، به اشتراک گذاری ، وارد کردن لیست موقعیتهای مکانی

آیا دوست دارید به دوستتان که به دنبال راهنمای سفر می باشد کمک کنید؟ شما می توانید لیستی از مکانها ی مختلف را ذخیره کرده و آدرس آنها را برای دوستان ارسال کنید  یا به اشتراک بگذارید. برای این کار باید از آدرس  My Places -> Saved -> New استفاده نمایید. شما می توانید تمامی مکانهای مورد نظرتان را بر روی نقشه علامت گذاری کرده و به لیست خود اضافه نمایید؛ پس از اتمام کار ، لینک این لیست را برای دوستتان ارسال نمایید.

نحوه ی انتخاب حالت سفر یا حمل و نقل خود

Google Maps دارای چهار حالت  مختلف حمل و نقل است که برای انتخاب آن باید بر روی آیکن مربوطه در پایین و سمت راست  صفحه کلیک نمایید. تصویر آن بستگی به گزینه ی انتخاب دارد؛ اگر رانندگی با ماشین شخصی انتخاب شده باشد تصویر آن یک خودرو است ، اگر حمل و نقل عمومی انتخاب شود تصویر آن قطار است ، اگر حمل و نقل خصوصی انتخاب شود تصویر آن تاکسی خواهد بود و اگر حالت پیاده روی باشد تصویر یک شخص نمایان می شود و اگر دوچرخه سواری انتخاب شود تصویرش دوچرخه خواهد بود. اگر یکبار بر روی آیکن کلیک نمایید قادر خواهید بود  در بالای صفحه نمایش ، حالت های مختلف سفر را تغییر و انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه های جزئی تر

در همان صفحه ی مذکور شما با کلیک بر روی « گزینه ها » ( Options ) به برخی گزینه ها و قابلیتهای بیشتر دسترسی خواهید داشت. مثلا می توانید از جاده های حادثه ساز اجتناب کنید ، نحوه حمل و نقل عمومی دلخواهتان را انتخاب کنید و انواع اتوبوس های مختلف یا قطارهای متنوع را گزینش کنید.

نحوه دسترسی به برنامه ی زمانی حمل و نقلهای عمومی

یکی دیگر از قابلیت های مورد علاقه ی گوگل مپ ، نمایش زمان ورود یا خروج حمل و نقل عمومی بسته به نوع آن  و شرکت حمل و نقل می باشد.

صرفه جویی در استفاده از داده با استفاده از حالت Wi-Fi-only

حالا که نقشه های گوگل قابلیت دانلود برای استفاده در حالت غیر برخط را دارا هستند ، این قابلیت برای کسانی که زیاد اهل سفر هستند و یا داده های اینترنتی شان در حال اتمام است بسیار سودمند است. برای این کار بر روی منوی همبرگر (hamburger) کلیک کنید ، سپس تنظیمات را باز نموده و بر روی گزینه ی دوم  که همان Wi-Fi only است کلیک کنید. در این حالت تنها در حالت اتصال به وای فای اینترنت استفاده می شود و در غیر اینصورت از نقشه های دانلود شده ی آفلاین استفاده خواهد نمود.

انجام برنامه ریزی از پیش تعیین شده

اگر به مکانی در حال سفر هستید که سیگنال اینترنت وجود ندارد و یا دسترسی به اینترنت به دلیل حالت رومینگ هزینه ی زیادی ایجاد می کند ، بهترین راه حل ذخیره ی نقشه های گوگل و استفاده ی آنها بصورت آفلاین  می باشد. تنها کافیست بر روی منوی سمت چپ که در بالا ی صفحه قراردارد رفته و سپس بر روی Offline areas کلیک نمایید. سپس بر روی علامت به اضافه در پایین صفحه کلیک نموده و منطقه ی مورد نظرتان را به آنجا اضافه نمایید.

به اشتراک گذاشتن مکانی که هم اکنون در آن قرار دارید

یکی از ویژگی های فوق العاده ی نقشه های گوگل این است که به شما این امکان را می دهد تا موقعیت فعلی خود را با شخص و حتی گروه دیگری به اشتراک بگذارید. اگر می خواهید مکان ملاقات با دوستتان و یا محلی که الان حضور دارید را با خانواده به اشتراک بگذارید ، این قابلیت بسیار سودمند است. تنها مسیر Google Maps menu -> Share location را دنبال کنید، شما می توانید آن را انتخاب نموده و در زمانهای مختلف که نیاز دارید آن را  به اشتراک بگذارید. شما به راحتی می توانید مخاطبینی که تمایل دارید تا این مکان را مشاهده نمایند را انتخاب نمایید.

به اشترک گذاشتن مکان یا مسیر

برای به اشتراک گذاشتن مکان خاصی ، بر روی آن کلیک کنید ، سپس بر روی سه نقطه ای که در بالا و گوشه صفحه ظاهر می شود کلیک نمایید. در ین قسمت می توانید با استفاده از بلوتوث ، ایمیل و … مکان مورد نظر را به اشتراک بگذارید.

شما قادر هستید مسیر مورد نظرتان را نیز به اشتراک بگذارید. برای این کار ابتدا و انتهای مسیر را مشخص نموده و حالت سفر را مشخص کنید. سپس بر روی سه نقطه ای که در بالا و سمت راست صفحه است کلیک و گزینه Share directions را انتخاب نمایید. دریافت کننده ی این مسیر ، ابتدا خلاصه ای از نحوه ی حرکت در مسیر و همچنین لینک آن را دریافت خواهد کرد. در صورت کلیک بر روی لینک مورد نظر نقشه ی مسیر برایشان باز می شود. حتی دریافت کننده قادر است نقشه را با نرم افزار های دیگری مانند Waze باز نمایید و یا در صورت تمایل بصورت آنلاین آن را مشاهده کند.

ذخیره کردن آدرسهای مهم

برای این کار ، ابتدا وارد Menu > Your Places شوید، سپس Home or Work را لمس کنید تا آدرس مورد نظر را ذخیره نمایید. این کار باعث می شود تا به سرعت مسیر مورد نظر تان را بیابید.

اطلاع از وضعیت راه های پر ترافیک

یکی از اطلاعات مورد نیاز ما ، دانستن اطلاعات ترافیکی بصورت زنده و آنلاین است. در نقشه های گوگل این اطلاعات با رنگ های مختلف کدگذاری شده است. رنگ سبز نشان دهنده ی راه های کم ترافیک و یا عادی است . زرد برای مسیرهایی با ترافیک سنگین ولی روان است و رنگ قرمز برای مسیرهایی است که نباید به آنجا وارد شوید چون ترافیک سنگین دارد. برای نمایش ترافیک مسیرها تنها کافیست از Menu > Traffic استفاده نمایید.

حذف سابقه ی مکانی

اگر ترجیح می دهید مکانهایی را که جستجو کرده اید و یا وارد شده اید ذخیره نباشند ، می توانید آنها را حذف کنید. برای این کار این مسیر را دنبال کنید :

Settings > Location > Google Location History

سپس کشوی مورد نظر را به سمت خاموش بکشید و یا می توانید در پایین صفحه از دکمه حذف برای حذف تمامی مکانها و اطلاعات خودتان استفاده نمایید.

(Visited 370 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.