آخرین اخبار و ویژگی های اندروید O

رسما هشت ماه از عرضه کاری اندروید نوقا در ماه اوت سال ۲۰۱۶ به بازار می گذرد و این نسخه ویژگی های جدیدی با خود به همراه داشت. هر چند که در نسخه بتا این سیستم عامل ویژگی های بیشتری اضافه شده است ولی این ویژگی های جدید نتوانست جلوی عرضه اندروید ۸٫۰ یا همان O را از سوی شرکت گوگل بگیرد.

تاریخ انتشار نسخه نهایی اندروید O

براساس جدول زمانی منتشر شده در سایت برنامه نویسی گوگل، نسخه نهایی اندروید O در نیمه سوم سال ۲۰۱۷ و بعد از ماه جولای عرضه خواهد شد، هر چند که به تاریخ دقیق این انتشار اشاره ای نشده است. در حال حاضر اولین پیش نمایش و نسخه عمومی بتا این سیستم عامل در دسترس است.

برخی از ویژگی های اندروید  O   آشکار نیست  و در درون دستگاه اتفاق می افتد ، اما برخی دیگر  به طور  علنی  و آشکار در دسترس  است.  از آنجایی که ویژگی های پنهان این نسخه اندروید در تمام دستگاه های اندرویدی تاثیرگذار خواهد بود ، ابتدا این ویژگی های را بیان می کنیم و سپس به ویژگی های آشکار که در  رابط کاربری برخی از گوشی ها مانند نکسوس و پیکسل  مستقیما پیش نمایش شده اند ، خواهیم پرداخت. این ویژگی های ظاهری هنوز در رابط کاربری دیگر گوشی ها مورد استفاده قرار نگرفته اند و بنابراین از اهمیت کمتری برخوردارند.

ویژگی های اصلی  اندروید O

حفظ بیشتر انرژی در اندروید O

جهت محافظت از عمر باتری و عملکرد کاربران ، شرکت گوگل برخی از محدودیت های خودکار را در اندروید O تعبیه نموده است. این محدودیت ها شامل برنامه های ضمنی ، خدمات پس زمینه  و بروزرسانی موقعیت مکانی است که در پس زمینه سیستم در حال اجراست. بنابراین مصرف انرژی کاهش می یابد و طول عمر باتری بالا می رود.

اندروید O در تشخیص برنامه هایی که بیشترین مصرف باتری  را دارند قدرتمند تر عمل خواهد کرد و فعالیت آنها را کاهش خواهد داد. اندروید O به شما نشان خواهد داد که کدام برنامه ها  در پس زمینه ی سیستم عامل بیشترین مصرف باتری را دارند و باید فعالیتشان متوقف و یا کاهش یابد.

بروزرسانی به موقع با توجه به پروژه Treble

این پروژه به شکلی است که اندروید O همانند یک رابط میانجی عمل خواهد کرد. بنابراین اندروید قابلیت ماژولار بیشتری پیدا خواهد کرد و بنابراین تولیدکنندگان اجزا داخلی مانند کوالکام و مدیاتک با استفاده از این رابط کاربری  می توانند به اجزا داخلی و پیکربندی آن دسترسی داشته و تغییرات لازم و بروزرسانی ها را خیلی سریع انجام دهند. هدف این است که روند بروزرسانی تسهیل شود.

اجرای سریعتر برنامه های کاربردی  و ریبوت سریعتر

بهینه سازی اندروید O زمان ری استارت شدن سیستم را به نصف کاهش داده و به طرز چشمگیری عملکرد برنامه ها را بهبود می بخشد.  گواه این ادعا ، گزارشات ارزیابی  XDA و Android Police است.

اجرای سریعتر و امن نرم افزار ها به لطف وجود  Google Play Protect

Google Play Protect یکی از خدمات پس زمینه ای است که رفتار برنامه ها را مورد تحلیل قرار می دهد و و نرم افزار های مخرب را شناسایی نموده و آن را از گوشی شما و البته  Play Store خارج می کند.

گوگل ، همچنین بر سازندگان برنامه ها و نرم افزار ها فشار خواهد آورد تا عملکرد و ثبات برنامه های خودشان را افزایش دهند. اگر کیفیت عملکرد برنامه ای زیر ۲۵ درصد باشد ، ابتدا اخطار دریافت خواهند کرد و سپس در صورت عدم بهبود کیفیت از Play Store حذف خواهند شد.

Wi-Fi هوشمند ( Neighbor Awareness Networking  یا NAN )

این قابلیت به شکلی عمل می کند که اگر دستگاههایی دارای سازگاری سخت افزاری باشند بدون نیاز به اتصال به اینترنت ، به یکدیگر متصل شوند.

تغییرات اساسی  در مدیریت  گذرواژه

گوگل سیستم  گسترده ی جدیدی را با عنوان API  در اندروید O ایجاد کرده است که به شما اجازه می دهد تا تمام گذرواژه های خود را در یک قسمت مرکزی مدیریت نمایید. این قابلیت ورود به نرم افزارهای دارای رمز و سایر برنامه های رمزی را آسان و امن می کند و دیگر نیازی نیست که رمز را از جایی کپی و در محل مزبور بازیابی کنید.

پشتیبانی سخت افزاری اندروید O

پشتیبانی واقعی از صفحه نمایش های HDR

HDR یکی از ویژگی های جالب است که در سیستم ها ی  کمی ، پشتیبانی می شود. اما اندروید O به خوبی عکس ها را ذخیره و آنها را با کیفیت بیشتری نمایش می دهد. گوگل اعلام کرده است که این امر مربوط به پردازش تصویر است.

پشتیبانی بهتر از بلوتوث

اندروید O از  ابزارهای صوتی بلوتوثی و کدهای کیفیت بالا  مانند LDAC پشتیبانی می کند. شرکت سونی نیز در بهبود و گسترش فناوری ابزارهای بیسیم صوتی LDAC به کمک شرکت گوگل آمده است. برااس اعلام شرکت ،  LDAC توانیی جابجایی حجم بیشتری از داده ها را از طریق بلوتوث و  نرخ انتقال آن  بیش از  ۹۹۰ کیلوبایت بر ثانیه است. به عبارت دیگر این قابلیت کیفیت پخش صوت و ابزارهای صوتی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین قابلیت AAudio نیز که یک API داخلی جدید است برای برنامه هایی طراحی شده است که به عملکرد بالا و در عین حال تاخیر کم نیاز دارند. این قابلیت فایلهای در حال اجرا را نیز می تواند ذخیره کند.

ویژگی های ظاهری اندروید O

انتخاب متن دقیق تر شده است، کپی و بازیابی در موبایل آسانتر و هوشمند تر انجام می شود. با استفاده از بررسی خودکار و ماشینی ، اندروید O  تشخیص می دهد که شما قصد کپی کردن چه چیزی ( آدرس اینترنتی ، شماره تلفن و…) را دارید و همان را بصورت  کامل و نه فقط یک کلمه بصورت خودکار برای شما انتخاب می کند.

استفاده از شکلک های ( emoji ) گرد جدید

شکلک های استفاده شده در اندروید متفاوت و جدید هستند. این شکلک ها دقیق تر و به کاراکتر و مفهوم بیشتر نزدیک هستند . در شکل زیر مقایسه ی نسخه های قدیمی و جدید را مشاهده می کنید.

آیکن های تطبیقی

آیکون های برنامه های مختلف با توجه به  رابط کاربری شرکت های مختلف بصورت خودکار  تغییر می کند . بنابراین یک آیکون مربوط به برنامه ی خاصی در یک رابط کاربری گرد باشد و در رابط کاربری دیگر مربع، اما الان گوگل یک شکل استاندارد از آیکن برنامه ها را در اندروید O ارائه نموده است.

تغییر در اعلانات  کانال ها و نقطه ها

یکبار دیگر گوگل در اعلانات گوشی با معرفی کانال های اعلانات و کانال های نقطه ها ، تغییر ایجاد نموده است. کانال های اعلانات ، بخش ها و طبقه بندی هایی است که به کاربر کمک می کند تا مدیریت بهتر و بیشتری بر اعلانات خود اعمال کند.کاربر قادر است نه تنها بر  اعلانات برنامه های کاربردی  بلکه بر اعلانات کانال ها و موضوعات نیز  مدیریت کند.  کانال های مختلف می توانند تحت یک اعلان خاص قرار بگیرند.

در بالای هر یک از  برنامه های کاربردی معمولا سه نقطه وجود دارد که وقتی شما بر روی آن کلیک میکنید برخی از گزینه ها در اختیار شما قرار می گیرد. این قسمت در اندروید O استاندارد سازی شده است.

ویجت ها را به راحتی ادغام می شوند

ارسال یا ادغام ویجت ها به صفحه نمایش اصلی آسان تر  است. به جای اینکه ویجت ها را از یک لیست الفبایی جدا کنید و در صفحه نمایش قرار دهید ، در اندروید O  بر روی آیکن مورد نظر کلیک طولانی نموده و آن را با ویجت مورد نظر خود ادغام می نمایید.

جستجو و یافتن اطلاعات برنامه ها

از زمان انتشار اندروید  لالی پاپ قابلیت جستجو در اندروید قرار گرفت . اکنون یک قابلیت دیگر نیز افزوده شده است و آن قابلیت یافتن اطلاعات برنامه های نصب شده است. بنابراین شما به سرعت می توانید به منوی اطلاعات برنامه ها دسترسی داشته باشید و آن برنامه را حذف کنید و یا قسمت حافظه موفتش را پاک کنید و یا مجوز های دسترسی آن را مدیریت کنید.

قابلیت تصویر در تصویر

با قابلیت جدید تصویر در تصویر ، کار با چند برنامه آسانتر شده است. شما همزمان می توانید یک برنامه را باز کنید ، فیلم اجرا کنید و اندازه صفحه یکی را کوچکتر از دیگری نمایید. قبلا صفحه ی برنامه ها  در کنار یکدیگر قرار می گرفتند و یک اندازه داشتند. بنابراین قابلیت جدید انعطاف بیشتری دارد.

(Visited 108 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.