چگونه گوشی گم شده یا دزدیده شده خود را مکان یابی کنیم؟

آیا تا به حال گوشی خود را در مکانی جا گذاشته اید و پیدا نکرده باشید؟ تنها چند راه وجود دارد که شما قادرید تا گوشی همراه گم یا دزدیده شده ی  خود را مکان یابی کنید؟ اگر کنترل گوشی خود را از راه دور بدست بگیرید ، میتوانید برای دزدان ایجاد مانع کنید تا به اطلاعات شما دسترسی نیابند، در این پست برخی از راهکارها را دراختیار شما قرار می دهیم.

طبیعتا گم شدن یا دزدیده شدن گوشی تلفن همراه باعث اندوه و ناامیدی می شود، نه تنها غم از دست دادن یک گوشی گرانقیمت سخت است بلکه از آن سنگین تر از بین رفتن بسیاری از داده ها و اطلاعات شخصی است. با استفاده از راهکارهای ذیل قدری می توانید این آسیبها را کاهش دهید.

برخی از شگردهای دزدان :

معمولا دسترسی دزدان به گوشی تلفن همراه شما آسان است. وقتی شما در رستوران هستید معمولا گوشی خود را بر روی میز غذا می گذارید یا هنگام حرکت در خیابان یا پیاده رو گوشی خود را در دست می گیرید و هنگام مکالمه ی تلفنی یا چک کردن پیامهای دریافتی بهترین موقعیت برای دزدان مهیا می شود. طبق آمار حدود ۱۶ درصد سرقت گوشی های همراه در رستوران و حدود ۱۱ درصد در کلوپ ها یا کافی شاپ ها  اتفاق می افتد.

یکی از ترفندهای معروف سارقین این است که به عنوان یک نابینا یا ناشنوا ی بی خانمان یا فقیر به میز شما نزدیک می شوند  و می گویند : آیا ممکنه به من یک لیوان چای یا قهوه بدهید و در یک لحظه که حواستان به گوشی روی میز نیست یا لحظه ای برای سفارش چیزی به پذیرش مراجعه می کنید اقدام به سرقت گوشی شما می کنند. بنابراین آنها هم از شما چای یا قهوه گرفته اند و هم گوشیتان را دزدیده اند یا در ترفند مشابه یک روزنامه بر روی گوشی شما می اندازد و در یک لحظه که حواستان نیست گوشی شما را می دزدند.

یک ترفند دیگر که خیلی سریع گوشیتان دزدیده می شود در هنگام بسته شدن درب مترو است. سارقین در هنگام بسته شدن درب مترو که شما در حال ورود به درون مترو هستید، موبایل شما را از جیب یا دستان شما می قاپند با استفاده از این روش شما دیگر نمیتوانید به تعقیب سارقین بشتابید و گوشی شما به سرقت می رود.

در هنگامیکه در خیابان راه می روید  و با تلفن همراه صحبت می نمایید ، سعی کنید گوشی را  در سمت دیوار یا ساختمانها ، کنار گوشتان بگیرید.

برخی اقدامات مهم امنیتی برای جلوگیری از به سرقت رفتن اطلاعات یا گوشی هایتان:

به طور منظم از داده های خود پشتیبان گیری کنید.

به عنوان یک قاعده کلی شما نباید عکس ها یا اطلاعات شخصیتان را در گوشی خود نگهداری کنید. بسیاری از این اطلاعات می تواند در فضایی که گوگل با عنوان cloud در اختیار شما قرارداده است ذخیره شوند. گوگل و سایر شرکتها این فضاهای ذخیره اطلاعات را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند و قابلیت ذخیره ی خودکار اطلاعات شما را دارا می باشند اما جهت اطمینان میتوانید از این مسیر اطلاعات خود را چک کنید :

Settings -> Accounts -> Google -> [Account] -> Sync and Backup

برای سارقین موانع دسترسی به اطلاعات ایجاد کنید :

حتما برای گوشی خود پین کد  یا گذرواژه قرار دهید. شما حتی از طریق تنظیمات می توانید برای اطلاعات و داده های خود رمز قرار دهید تا سارقین به داده هایتان دسترسی پیدا نکنند.

اگر شما یک حساب کاربری در گوگل داشته باشید ، با اعمال برخی تنظیمات ، سارقین نمیتوانند پس از روشن و خاموش شدن گوشی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. شرکت اپل نیز با غیر فعال کردن دکمه ی خاموش روشن  از طریق  Cerberus باعث شده  تا آمار سرقت گوشی های اپل کاهش یابد. شما با فعال کردن این قابلیت از خاموش شدن گوشی توسط سارقین جلوگیری نموده و بنابرین  قادر خواهید بود گوشی خود را ره گیری نمایید.

چگونه گوشی خود را بیابیم؟

شماره سریال ۱۵ رقمی IMEI گوشی خود را یادداشت نمایید. مدل و برند گوشی خود را نیز داشته باشید. به محض اینکه گوشی شما به سرقت رفت ، این اطلاعات را به نمایندگی خدمات مشتریان  شرکت گوشی خود اطلاع دهید تا گوشی شما را ره گیری نمایید و یا سیم کارت را بسوزانید.

اگر سیم کارت خارج شده ولی گوشی هنوز خاموش نشده است ، گوشی شما از طریق  IMEI قابل ره گیری است. برای دسترسی به شماره سریال  IMEI باید کد  *#۰۶# را شماره گیری نمایید.

شما می توانید از طریق برخی قابلیتهای اندروید گوشی خود را بیابید:

شما با استفاده از Android Device Manager نیز می توانید صدای زنگ گوشی خود را در بالاترین حالت قرار دهید و هنگامی که گوشی را گم کرده اید و زنگ گوشی در حالت سکوت و یا صدای کم باشد آن را تغییر داده و گوشی را بیابید. از طریق GPS نیز می توانید گوشی خود را ره گیری نمایید، اما گوشی شما باید روشن بوده و به اینترنت نیز متصل شود. بنابراین اگر گوشی  یا اینترنت آن خاموش باشد این راه کار قابلیت اجرایی ندارد.

از طریق Android Device Manager شما قادر خواهید بود تا یک پیام برای شخص یابنده ی  گوشی گم شده تان  ارسال نمایید و اطلاعات و آدرس را به او اعلام کنید. همچنین این قابلیت وجود دارد تا داده های خود را از راه دور پاک کنید. تنها ضعف  Device Manager این است که گوشی شما باید به اینترنت متصل باشد. شما با استفاده از کامپیوتر شخصی و ورود به حساب کاربری که در گوشی همراه تان ثبت کرده اید می توانید  گوشی خود را ره گیری نمایید.

برای مدیریت از راه دور اطلاعات گوشی به سرقت رفته خود می توانید وارد رابط کاربری  تحت وب  Android Device Manager شوید.  برای اینکه از نصب بودن Android Device Manager بر روی گوشی خود اطمینان حاصل نمایید از این قسمت عمل نمایید :

 settings  ->   Security -> Device administrators

البته سازنده های مختلف تلفن همراه هم برنامه های شبیه به این برنامه را برای گوشی های خود طراحی کرده اند، برای مثال Find my Mobile که برنامه مخصوص شرکت سامسونگ است و یا Motorola Device Manager که برنامه مخصوص شرکت موتورلا است و یا myXperia که برنامه شرکت سونی می باشد.

برنامه های اندرویدی دیگری مانند Cerberus ، Avast ، Lost Android نیز برای این منظور وجود دارند.

(Visited 644 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.