چند ترفند جالب اندروید که شاید تاکنون تجربه نکرده باشید

هرچقدر جلوتر می رویم میزان پیشرفت در ارائه امکانات و قابلیتهای مختلف در دستگاه ها و گوشی های هوشمند افزایش می یابد، اما برخی ترفندها و ویژگی های پنهان در سیستم عامل اندروید وجود دارد که بسیاری از کاربران از آنها اطلاعی ندارند؛ در این پست به برخی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

جستجوی صوتی حتی زمانیکه صفحه نمایش قفل است

اندک کاربرانی هستند که از این ترفند مطلع هستند، برخی از گوشی های هوشمند که دارای سیستم شناسایی صوتی هستند این قابلیت را دارند که با گفتن « OK Google» حتی در زمانیکه صفحه نمایش قفل است صفحه جستجو را برای شما ظاهر کنند. برای اینکه متوجه شوید آیا گوشی شما قابلیت اجرای این ویژگی را دارد به این قسمت مراجعه کنید:

Google Settings > Search and Google Now > Voice > OK Google detection > Always On

به یاد داشته باشید ، با این کار شما باید به گوگل نحوه ی شناسایی صدای خودتان را اعلام کنید تا تشخیص دهد. در برخی از گوشی ها که گزینه ی « turned-off screen » وجود ندارد از گزینه ی « From any screen» بجای « Always On» استفاده می شود.

خاموش یا ریست  کردن گوشی گم شده  از راه دور

گم شدن گوشی به خود ی خود بسیار بد است و بدتر از آن این است که فرد غریبه ای به گوشی و اطلاعات شما دست پیدا کند. خوشبختانه گوگل دارای یک ویژگی با عنوان « Android Device Manager» می باشد که به شما کمک می کند تا  زمانیکه گوشی خود را در مکانی جا گذاشتید از راه دور کنترل گوشی تان را به دست بگیرید.

این قابلیت بسیار فراتر از ردیابی گوشی به شما کمک می کند، این ویژگی به شما کمک می کند تا با گوشی خود تماس برقرار کنید یا از راه دور آن را خاموش کنید و گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید. برای فعال کردن این قابلیت از این مسیر اقدام کنید:

Settings > Security > Phone Management

فعال نمودن تم مشکی

برای فعال کردن تم مشکی می توانید از این مسیر اقدام نمایید:

Settings > Accessibility > Inverted Rendering

اسکرین شات حالت مشکی را به حساب نمی آورد و آیکن ها را در عکس نمایش می دهد، این حالت بیشتر برای زمانیکه نور خورشید زیاد است یا برای مطالعه در شب مفید است.

دسترسی به تب های مرورگر کروم از طریق دستگاه های دیگر

اگر شما همانند بسیاری از کاربران دیگر از مرورگر کروم به عنوان  مرورگر پیش فرض استفاده می کنید، این قابلیت وجود دارد که بتوانید از گوشی یا تبلت های دیگر به تب های باز شده ی کروم خود دسترسی پیدا کنید. هنگامیکه تب جدیدی در مرورگر کروم باز می نمایید ، شما « تب های باز شده اخیر» ( recent tabs ) را در پایین صفحه ی نمایش ملاحظه خواهید کرد. اگر بر روی این قسمت کلیک کنید تمام آدرس های اینترنتی که شما در دستگاه های دیگر باز نموده اید برای شما نشان داده می شود.

گذاشتن جزییات اطلاعات خودتان بر روی صفحه در صورت جا گذاشتن گوشی

این قابلیت برای کسانی که گوشی خود را در یک رستوران یا مهمانی جا گذاشته اند بسیار مفید است. اگر شما گوشی خود را گم کرده اید و امید آن دارید که این گوشی در دست یک فرد ( پاک دست !) افتاده باشد و به دنبال آن است که گوشی شما را پس دهد، می توانید با قراردادن برخی از اطلاعات ضروری خود بر روی صفحه نمایش او را راهنمایی کنید.

این قابلیت تقریبا مشابه ویژگی Android Device Manager است که در بالا بدان اشاره شد. برای اینکه اطلاعات خود را ذخیره کنید از مسیر ذیل اقدام کنید. پیشنهاد یک مژدگانی به شخص یابنده نیز ایده ی بدی نیست:

Settings > Security > Lock screen message

اسکن اسناد

در عصر حاضر که عصر دیجیتال نام گرفته است، شما برای ذخیره اسناد خود نیاز به یک اسکنر بزرگ دارید. اما باید بدانید گوشی هوشمند شما می تواند به عنوان یک اسکنر مناسب، البته در حد خود، عمل کند. اگر چه کیفیت اسکن ممکن است خیلی مناسب نباشد، اما فرایند این کار بسیار عملی است.

اگر تمایل دارید که از گوشی خود به عنوان یک اسکنر استفاده نمایید ، چندین انتخاب پیش روی شماست. یکی از این انتخاب ها گرفتن عکس از سند مربوطه و ذخیره آن به عنوان یک عکس است و یا استفاده از Google Drive برای تبدیل آن به فرمت های دیگر. البته برخی برنامه کاربردی مناسب مانند CamScanner یا Evernote نیزمدارک شما را به خوبی اسکن می کند.

استفاده از گوشی به عنوان نقطه ی اتصال وای فای

اتصال به اینترنت ، یکی از نکاتی است که در اکثر خانه ها و مکان ها موضوعیت دارد. در صورتیکه شما به یک مودم اکسترنال دسترسی ندارید، می توانید گوشی همراه خود را به یک مودم تبدیل کنید. برای این منظور از مسیر ذیل اقدام کنید :

Settings > More > Share connection >Mobile hotspot

شما می توانید برای امنیت بیشتر از رمز عبور نیز استفاده کنید.

قطب نما و فشار سنج

آیا می دانید که در گوشی شما سنسورهای مختلفی تعبیه شده است که بسیار کاربردی است. برخی از گوشی ها بصورت پیشفرض دارای برنامه ی قطب نما هستند  ولی در برخی از گوش ها شما می بایست این برنامه ها را دانلود کنید، ما به شما دو برنامه Smart Compass و AndroiTS Compass Free پیشنهاد می کنیم. برخی از گوشی ها نیز دارای نرم افزار فشار سنج می باشند. برخی از نرم افزار ها مانند Barometer Altimeter DashClock  و Barometer Monitor نیز به شما کمک شایانی می کنند.

گوشی هوشمند به عنوان بارکد خوان

شما با استفاده از برخی برنامه های کاربردی  می توانید  دوربین گوشی خودتان را به یک بارکدخوان تبدبل کنید. بسیاری از برنامه های کاربردی در این زمینه وجود دارد مانند Barcode Scanner که شما از این طریق می توانید قیمت کالا را بصورت آنلاین بررسی  و مقایسه کنید.

ردیاب تناسب اندام

همانطور که گفته شد ، در گوشی های هوشمند شما سنسورهای فراوانی تعبیه شده است. شما با استفاده از گوشی هوشمند خود قادرید ، میزان پیاده روی و دویدن خود را محاسبه و ثبت کنید. این اقدامات بدون نیاز به هر وسیله ی اضافی تنها با استفاده از گوشی هوشمند قابل انجام است. تنها کافیست یک برنامه ی کاربردی دانلود و نصب کنید مانند برنامه ی Google Fit . حتی با استفاده از برخی برنامه های دیگر مانند Runtastic Heart Rate Monitor می توانید میزان ضربان قلب و فشار و میزان استرس بدنتان را نیز اندازه گیری کنید.

(Visited 1,252 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.