مقایسه اندازه ی صفحه نمایش گوشی های مختلف

قطر صفحه نمایش همواره به عنوان روشی تثبیت شده و استاندارد برای تعیین اندازه صفحه نمایش گوشی های  هوشمند بوده است. البته اگر دو دستگاه دارای  نسبت ابعاد متفاوت باشند ، اندازه صفحه نمایش ها بطور مستقیم قابل مقایسه نیست.

در حال حاضر ، نمونه ی ناظر بر این بحث گوشی LG G6 است و گوشی  Galaxy S8 این بحث را تشدید می کند. چگونه می توان صفحه نمایش یک گوشی را با دیگری مقایسه کرد؟ معیار قطر کافی به نظر نمی رسد، علت این امر هم بحث ریاضیات و بطور ویژه تر بحث هندسه است.

گوشی LG G6 دارای نسبت ابعادی ۱۸:۹ ( یا ۲:۱) و قطر آن ۵٫۷ اینچ می باشد. با توجه به شکل گوشی و در مقایسه با گوشی دیگری که دارای صفحه نمایش ۵٫۷ اینچی می باشد، این گوشی باریک تر و البته بلندتر می باشد. با این وجود ، فضای کمتری بر روی صفحه نمایش در اختیار کاربر است. در مقایسه با گوشی نکسوس ۶P که دارای نسبت ابعادی ۱۶:۹  و مساحت ۸۹٫۶ سانتی متر مربع می باشد ، گوشی LG G6 تنها دارای مساحت ۸۳٫۸ سانتی متر مربع است. بنابراین ما با یک تفاوت ۶سانتی متر مربعی مواجه هستیم. ( البته گوشه های گرد شده ی گوشی G6 در نظر گرفته نشده است. )

ما با چنین مشکلی در گوشی Galaxy S8 و  Galaxy S8 Plus مواجه هستیم. هر دوی آنها احتمالا دارای رزولوشن ۱۴۴۰*۲۹۶۰ و نسبت ابعاد ۲٫۰۶:۱ می باشند.

یک مثال وضعیت را بیشتر روشن می کند: اگر Galaxy S8 با فرمت ۱۶:۹ عرضه گردد ، صفحه نمایش آن دارای مساحت ۹۲٫۷۴سانتی متر مربع خواهد بود. اما با وجود این که ،این گوشی دارای نسبت ابعاد متفاوت خواهد بود  ، انتظار می رود صفحه نمایش آن تنها دارای مساحت ۸۵٫۳۹ سانتی متر مربع باشد.

برای مقایسه می توان Galaxy S7 Edge را مثال زد که دارای صفحه نمایشی با مساحت ۸۳٫۳۹ سانتی متر مربع است.

صفحه نمایش باریک تر اما بلندتر : این حالت چه تفاوتی ایجاد می کند؟

در این فرمت ، رزولوشن قابلیت تعویض به حالت اصلی ندارد و برای بازی قدری دردسرآفرین است. ضمنا یک خط یا میله سیاه در لبه ها وجود دارد و یا محتوای صفحه در بالا و پایین قطع شده است. در عکس پایین این حالت بهتر نمایش داده شده است:

اما از طرف دیگر ، در استفاده روزمره ، صفحه نمایش بلندتر ، قابلیت نمایش محتویات بیشتری می باشد. بنابراین در زمانیکه مقاله ای را مطالعه می کنید تعداد خطوط بیشتری برای شما نمایش داده می شود . همچنین در هنگام ارسال پیامک یا دریافت آن ، تعداد بیشتری گفتگو قابلیت نمایش دارد. البته با توجه با استاندارد سازی نسخه ی نوقا اندروید ، این تاثیرات در صفحه نمایش کاهش یافته است.

مساحت صفحه نمایش های برخی از گوشی های بازار :

گوشی هوشمند رزولوشن نسبت ابعاد قطر عرض طول مساحت
LG G6 ۱,۴۴۰x2,880 ۲:۱ ۵٫۷ in ۶٫۴۷ cm ۱۲٫۹۵ cm ۸۳٫۸۴ cm²
LG G5 ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۵٫۳ in ۶٫۶ cm ۱۱٫۷۳ cm ۷۷٫۴۴ cm²
Nexus 6P ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۵٫۷ in ۷٫۱ cm ۱۲٫۶۲ cm ۸۹٫۵۷ cm²
Galaxy S7 ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۵٫۱ in ۶٫۳۵ cm ۱۱٫۲۹ cm ۷۱٫۷ cm²
Galaxy S7 Edge ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۵٫۵ in ۶٫۸۵ cm ۱۲٫۱۸ cm ۸۳٫۳۹ cm²
Galaxy S8 (rumored) ۱,۴۴۰x 2,960 ۲٫۰۶:۱ ۵٫۸ in ۶٫۴۴ cm ۱۳٫۲۵ cm ۸۵٫۳۸ cm²
Galaxy S8 Plus (rumored) ۱,۴۴۰x 2,960 ۲٫۰۶:۱ ۶٫۲ in ۶٫۸۹ cm ۱۴٫۱۶ cm ۹۷٫۵۶ cm²
Comparison: 5.8 in, 16:9 ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۵٫۸ in ۷٫۲۲ cm ۱۲٫۸۴ cm ۹۲٫۷۴ cm²
Comparison: 6.2 in, 16:9 ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۶٫۲ in ۷٫۷۲ cm ۱۳٫۷۳ cm  ۱۰۵٫۹۷ cm²
Lenovo Phab2 Pro ۱,۴۴۰x 2,560 ۱۶:۹ ۶٫۴ in ۷٫۹۷ cm ۱۴٫۱۷ cm ۱۱۲٫۹۲ cm²

نتیجه اینکه معیار قطر به تنهایی ملاک مناسبی برای مقایسه اندازه صفحه نمایش ها نمی باشد.

 

(Visited 7,986 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.