نگاهی کوتاه به آنچه در MWC 2017 گذشت

پنج شنبه گذشته آخرین روز کاری کنگره جهانی موبایل در سال ۲۰۱۷ در بارسلونا بود و MWC 2017 هم به پایان رسید. در این پست مروری کوتاه بر رویدادها و اتفاقات این بزرگترین همایش جهانی در حوزه تلفن های همراه خواهیم کرد.

هر طور که به MWC 2017 نگاه کنیم، امسال اخبار و اطلاعیه های این کنگره به شدت تحت الشعاع پرچمدار جدید سامسونگ یعنی Galaxy S8 بود. غیبت Galaxy S8 در این کنگره بهترین فرصت را برای سایر تولیدکنندگان  فراهم آورد تا به ارائه محصولات خود و جلب توجه کاربران فعال در حوزه تلفن همراه بپردازند.

این فقدان به نفع شرکتهای LG ، Huawei و Nokia شد، به نحوی که برنامه مخصوص هر یک از این شرکت ها در کنگره به شکل قابل توجهی با استقبال بازدید کنندگان روبرو گردید و استقبال گاهی آنقدر گرم بود که حتی روزنامه نگاران نیز موفق به حضور در این برنامه ها نشدند. Huawei P10 ، LG G6 و  Nokia ۳۳۱۰ هر سه مراسم معارفه قابل قبولی داشتند و به نظر می رسد که گوشی های قابل قبولی هم باشند. پرچمدار LG با تغییرات اساسی در طراحی ظاهر شده است، هر چند که صفحه نمایش به نسبت ابعاد جدید زیاد جالب نیست. نماینده سونی با یک سنسور جدید و کلی امکانات پیشرفته در دوربین  ارائه شد. تولیدکنندگان با مشکل پردازشگر روبرو بودند و سونی این مشکل را با یک تجدید نظر در XZ حل کرد و LG هم تصمیم گرفت تا از پردازشگر پرچمدار قبلی خود استفاده کند و برخی هم تصمیم گرفتند تا عرضه گوشی های پرچمدار خود را به تابستان موکول کنند. اما شگفتی کنگره امسال توسط Nokia رقم خورد، این شرکت یک راه جدید انتخاب کرد و تصمیم گرفت با عرضه مجدد مدل ۳۳۱۰ خود، از طریق برانگیختن حس نوستالژی کاربران بازار را از آن خود کند؛ این حرکت ریسک بالایی دارد و در حقیقت انحصاری کردن بازاریابی است، ولی نوکیا این اقدام را به عرضه یک گوشی جدید با امکانات بیشتر و … ترجیح داد.

باید اعتراف کرد که امسال سخت افزارها نیروی محرکه MWC نبودند و خانه های هوشمند، اینترنت ، پوشیدنی های هوشمند ، تصویرسازی و پرنده های بدون سرنشین از دیگر موضوعات جدید و پر رونق در این کنگره بود؛ این موضوعات در حال حاضر در برخی مناطق نیز وجود دارند ولی هنوز در ابتدای راه هستند و روز به روز در حال پیشرفت می باشند. موضوع امنیت در بحث خانه های هوشمند بسیار مهم است، واقعیت مجازی بسیار جالب و هیجان انگیز است ولی از لحاظ فنی و صفحه نمایش احتیاج به کار بیشتری دارد، دستیاران دیجیتال به عنوان یکی از ویژگی های کلیدی گوشی های هوشمند مطرح شد و باید منتظر پیشرفت های بسیاری در آنها بود. در نهایت باید گفت امسال هوای تازه ای در MWC دمیده شد ولی برای دیدن دستاوردهای این تغییرات باید منتظر آینده بود.

واقعیت مجازی ، خانه های هوشمند و دستیاران دیجیتال؛ آینده از آن کدام خواهد بود؟

 Oculus ، Vive ، Google و یا سونی ؛ کدامیک موفق می شوند که استانداردها را تعیین کنند؟

تا سال گذشته، کنگره های جهانی موبایل عرصه قدرت نمایی و عرضه سخت افزارهای جدید بود، اما MWC امسال خبر از تغییرات زیادی در آینده می دهد. اینکه آینده چگونه خواهد بود و چه پیش خواهد آمد باید منتظر بود و دید؛ فقط از قرائن اینگونه پیداست که باید منتظر تغییرات زیادی بود.

(Visited 96 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.