چگونه سنسورهای گوشی هوشمند خود را کالیبره کنیم؟

سنسورها همان اجزای کوچکی هستند که معمولا کاربران آنها را  نادیده می گیرند، اما در واقع از اهمیت زیادی برخوردار هستند. سنسورها همان عملگرهایی هستند که وظایف مهمی به عهده دارند. در این مقاله نگاهی به نحوه ی کالیبره کردن سنسورها جهت محافظت از آنها و اصلاح عملکردشان خواهیم انداخت.

سنسورهای حرکتی در حقیقت مهمترین بخش برای اجرای بازی های خاص گرافیکی هستند، سنسورهای مجاورتی نیز در صرفه جویی انرژی باطری از طریق خاموش کردن خودکار صفحه نمایش در هنگام مکالمه ی تلفنی و تخمین نور و تنظیم روشنایی صفحه نمایش به ما کمک می کنند. برخی اوقات  عملکرد سنسورها مختل می شود و علت این امر هم خیلی مشخص نیست، اما قبل از اینکه آنها را جهت تعمیر نزد فروشگاهها یا نمایندگی ها ببریم، می توانیم با کالیبره کردن مجددشان عملکرد آنها را احیا کنیم. دربسیاری از موارد کالیبره کردن سنسورها می تواند مشکلات را برطرف کند.
ابتدا بررسی کنید ببنید سنسورها به درستی کار می کنند
چنانچه گفته شد سنسورها اجزا حیاتی گوشی های هوشمند هستند و وظایف مهمی برعهده دارند، اما گاهی اوقات سنسورها به درستی عمل نمی کنند. برخی اوقات مشکل از برنامه ای است که سنسور خاصی را درگیر می کند، اما اطلاعات داده شده از برنامه به سنسور، به درستی توسط سنسور مربوطه دریافت یا تفسیر نمی شود. یکی از راههای تشخیص این مشکل استفاده از برنامه یا بازی مشابه آن است که همان سنسورها را درگیر کند تا متوجه شویم که مشکل از سنسور است یا برنامه.

مثلا اگر سنسور های حرکتی با بازی  Asphait8 جواب نمی دهد با یک بازی دیگر مانند RealRacing3 آنها را امتحان کنید و ببینید که کار می کنند یا نه و یا مشکل از خود برنامه است. گر چه برخی اوقات این اقدام به همین راحتی نیست و پیدا کردن برنامه ی مشابه دشوار است. بنابراین شما به برنامه هایی نیاز دارید که سنسورهای گوشی های هوشمند شما را بررسی نموده و عملکرد آن ها را گزارش کنند. البته در برخی از گوشی های هوشمند ابزارهای تشخیصی تعبیه شده است، همچون خانواده Sony xperia (مانندXperiaZ3). شما می توانید این ابزار را از این قسمت بیابید:
                                                                                            Settings > About phone > Diagnostic

گاهی اوقات برخی برنامه های کاربردی به صورت پیش فرض در منوی برنامه های کاربردی تعبیه شده است که این کار را انجام می دهند. در قسمت تست سنسورها شما قادرید عملکرد سنسورها را یک به یک یا به صورت تجمعی بررسی کنید.
اما برای دستگاهها یا گوشی هایی که چنین قابلیتی در آنها تعبیه نشده است راه حل دیگری برای کالیبره کردن سنسورها وجود دارد. برای این کار باید در شماره گیر تلفن خود یک سری اعداد و علامت که حالت کد دارند را شماره گیری کنید. اندروید دارای یکسری کدهای مخفی برای برخی تنظیمات مخفی است که برخی از این کدها با توجه به کارخانه ی سازنده ی گوشی متفاوت است. شما می توانبد عملکرد سنسورها را همانند دوربین گوشی یا صدا و یا  صفحه نمایش گوشی مورد بررسی قرار دهید. برخی از کدها را به عنوان نمونه ذکر می کنیم. برای دسترسی به برخی از اطلاعات اجزای چندگانه و برخی برنامه ها از کد *#*#۴۶۳۶#*#* استفاده می کنیم و یا برای گوشی های سری Xperia نیز می توانید از کد *#*#۷۳۷۸۴۲۳#*#* استفاده کنید.

کالیبره کردن سنسورها
شاید دلایل مختلفی وجود داشته باشد که یک شخص سنسورهای گوشی خود را کالیبره کند و شاید از نظر شخص دیگر این امر چندان ضروری نباشد، اما در هر حال این اقدام باعث می شود تا از عملکرد صحیح و مناسب سنسورها اطمینان حاصل کنید. در برخی از گوشی های LG مانند گوشی LG G2 و نسل های بعد از آن، شما با وارد شدن به بخش Setting و سپس تب General و در قسمت Motion می توانید سنسورها را در عرض چند ثانیه کالیبره کنید. برحی از شرکت ها مانند سونی اجازه ی کالیبره کردن تمام سنسورها را به شما نمی دهند و شما باید به دنبال برنامه ی کاربردی دیگری برای این کار باشید. اگر چنین برنامه ای را نیافتید شما می توانید گوشی را به حالت کارخانه بازیابی کنید که معمولا تمام سنسورها به صورت خودکار کالیبره می شوند.

(Visited 12,460 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.