کدام برنامه ها بیشترین درآمدزایی را داشته اند؟

سال گذشته شاهد بودیم که بسیاری از شرکتها به منظور بدست آوردن یک پایگاه قابل اتکا از کاربران، برای تامین مالی بسیاری از برنامه های کاربردی سرمایه گذاری کردند و تا حد بسیاری هم در نیل به این هدف موفق بودند. بسیاری از برنامه ها هنوز هم موفق و پرطرفدار هستند.

برنامه های کاربردی درآمد زا

تهیه یک برنامه ، به اوج رساندن و در اوج نگهداشتن آن کار ساده ای نیست و هزینه های زیادی دارد، بنابراین برای داشتن یک برنامه خوب می بایست سرمایه کافی داشت؛ به همین دلیل داشتن یک سرمایه گذار برای تولید برنامه گریزناپذیر است. کمک گرفتن از سرمایه گذاران در تولید برنامه ها امری متداول است ولی هیچ سرمایه گذاری بدون داشتن توجیه مالی وارد گود نمی شود؛ به بیان بهتر برنامه تولیدی بعد از مدتی بایست درآمدزایی داشته باشد. تمامی این اقدامات در عمل کار ساده ای نیست و علاوه بر صبر و گذر زمان نیاز به هزینه هم دارد. ساده ترین راه موجود تبلیغات است، اما این کار هم چندان ساده نیست؛ اکثر کاربران تمایل به دیدن تبلیغات در برنامه های کاربردی خود ندارند و معمولا بلافاصله آنها را حذف می کنند، بنابراین به نظر نمی رسد درصد زیادی از کاربران بر روی بنرهای تبلیغاتی موجود در برنامه ها کلیک کنند و آنها را مطالعه کنند. با این وضعیت تولیدکنندگان برنامه های کاربردی باید به دنبال روشهای دیگری برای درآمدزایی باشند. در اختیار گذاشتن نسخه ی رایگان برنامه برای مدتی مشخص و یا عرضه نسخه محدود برنامه از دیگر روشهای جایگزین برای کسب درآمد است، به این صورت که مثلا نسخه ای از برنامه را که محدودیت زمانی یا امکاناتی دارد را در اختیار کاربران قرار می دهند و پس از انقضای مدت معلوم کاربر برای استفاده از برنامه بایست نسخه نامحدود و کامل آن را خرید کند.

کدام برنامه ها بیشترین فروش و سودآوری را داشته اند؟

سایت App Annie که متعلق به یک شرکت تجاری فعال در زمینه ی محصولات دیجیتالی در امریکاست و تخصص اش در حوزه برنامه های کاربردی است، به تازگی لیستی از بازی ها و برنامه های کاربردی که بیشترین فروش و سود را در سال ۲۰۱۶ داشته اند منتشر کرده است؛ البته این شرکت فقط به ذکر موقعیت و جایگاه این برنامه ها و بازی ها اشاره کرده و از بیان میزان سود آنها خودداری کرده است.
طبق اعلام این شرکت، ده برنامه پر فروش سال ۲۰۱۶، فارغ از تعلق برنامه ها به android یا iOS به شرح ذیل است:

 1. Spotify
 2. Line
 3. Netflix
 4. Tinder
 5. HBO NOW
 6. Pandora Radio
 7. iQIYI
 8. LINE Manga
 9. Sing! Karaoke
 10. Hulu

شاید برای شما هم عجیب باشد که چرا Facebook در این لیست وجود ندارد؟ این سوال بجایی است. در گزارش منتشر شده در مورد این موضوع توضیح داده نشده است، اما به نظر می رسد که علت این باشد که درآمدزایی Facebook و بسیاری از شرکت های از این دست بیشتر از آنکه از تولید برنامه های کاربردی باشد از تبلیغات است.
اینکه برنامه Spotify در این لیست قرار دارد شگفت آور نیست چرا که به علت قیمت پایین اش توجه کاربران بسیاری را به خودش جلب کرده است، اما اینکه مقام اول را کسب کرده باشد دور از انتظار است. Line در این لیست مقام دوم را به خود اختصاص داده است، شاید دلیل آن استیکرهای جذاب این برنامه باشد. رتبه های سوم و پنجم به ترتیب متعلق به Netflix و HBO NOW است و این نشان دهنده محبوبیت هر چه بیشتر ارائه خدمات آنلاین است که اشکالات نرم افزارهای سنتی را ندارند. مقام چهارم هم به Tinder رسیده که علت آن کاربران بالای این برنامه است.

spotify

بازی هایی که بیشترین فروش و سود را داشتند

ده بازی پر فروش به شرح ذیل اعلام شده است:

 1. Monster-Strike
 2. Clash of Clans
 3. Pokémon GO
 4. Game of War – Fire Age
 5. Clash Royale
 6. Mobile Strike
 7. Puzzle & Dragons
 8. Fantasy Westward Journey
 9. Candy Crush Saga
 10. Fate/Grand Order

احتمالا برخی از این اسامی برای شما ناآشنا هستند، اما شما حتما نام برخی دیگر مانند Clash of Clans و Pokémon GO و یا حتی  Clash Royale را شنیده اید. این سه بازی در سال گذشته بیشترین تعداد کاربر را داشته اند، سازندگان آنها هم از طریق فروش بازی و هم از طریق فروش امکانات و ابزار داخل بازی درآمدزایی زیادی داشتند. البته در این لیست مقام اول در اختیار Monster-Strike است، هر چند که با وجود مشهور بودن این برنامه این رتبه دور از انتظار است. به نظر نمی رسد این بازی این مقدار سودآوری را داشته باشد که در مقام اول قرار بگیرد، مگر اینکه بازار چین نقش قابل توجهی در این رتبه داشته باشد.

درآمدزایی از طریق برنامه های کاربردی در حرف ساده است، اما این امر بیشتر به تعداد کاربران بستگی دارد. اگر بتوانید  نظر کاربران زیادی را به سمت برنامه کاربردی خود جلب کنید، آن وقت آنها مدام برای ادامه ی کار یا بازی خود پول خرج خواهند کرد. حس رقابت در بازی های ویدئویی سودآوری بازی ها را تضمین می کند. بنابراین تعداد کاربران با سودآوری یک بازی و یا نرم افزار رابطه ی مستقیم دارد، بنابراین کاربران بیشتر مساوی سودآوری بیشتر است.

(Visited 763 times, 1 visits today)
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.