• صفحه نخست
 • >
 • عمومی
 • >
 • دنیای فناوری در آمریکا بدون مهاجران ایرانی چگونه خواهد بود؟

دنیای فناوری در آمریکا بدون مهاجران ایرانی چگونه خواهد بود؟

 • توسط مجتبی لشگری
 • ۵ سال قبل
 • عمومی
 • ۰

مقاله ای که در ادامه می خوانید ترجمه ای از سایت VentureBeat و به قلم آدام قهرمانی(Adam Ghahramani) که یک ایرانی آمریکایی مقیم امریکاست نوشته شده است:

سال گذشته درست زمانیکه بحث بر سر اینکه آیا امریکا باید پذیرای پناهندگان سوری باشد یا نه داغ بود، یک عکس به صورت گسترده در فضای مجازی و پست های مختلف دست به دست شد، آن عکس تصویری از استیو جابز بود. این عکس به خودی خود چندان عجیب نبود، ولی یک عنوان جالب داشت؛ « استیو جابز پسر یک پناهنده سوری بوده است»

در حالی که این تصویر در ظاهر به یک بحث بیولوژیکی اشاره داشت و فرزند یک مهاجر سوری را نشان می داد، اما در واقع منظور دیگری در عمق خود داشت؛ تصور امریکا بدون اتباع سوری چندان سخت نیست چون شاید آنها چندان شناخته شده نیستند، اما تصور امریکا بدون استیو جابز نگران کننده است. امریکا بدون استیوجابز یعنی تحمل اقتصاد امریکا بدون Apple و Pixar و تاثیرات فرهنگی و فناورانه آنها.

دستور اخیر ترامپ مبنی بر ممنوعیت مهاجرت اتباع هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی چندی پیش ابلاغ شد. تاکنون مطلبی در خصوص سود اقتصادی و منافعی که این هفت کشور برای امریکا دارند منتشر نشده است و اکثر رسانه ها و خبرگزاری های امریکا تا توانسته اند به سیاه نمایی پرداخته اند. انتشار عکسهایی از اوضاع اسفناک مهاجران و بیان اظهاراتی مبهم با عناوینی همچون «ارزشهای ما در حال از بین رفتن است»؛ تمام کاری بوده که اکثر رسانه های امریکایی انجام داده اند.

من آدام قهرمانی، یک آمریکایی ایرانی تبار هستم و از دستاوردهای جامعه ی امریکایی به خوبی خبر دارم؛ تصمیم دارم تا یک تصویر کوچک از افرادی که اصالت ایرانی داشته اند و در چند دهه ی اخیر به جامعه ی امریکا خدمت کرده اند نمایش بدهم و به گوشزد این نکته بپردازم که اگر آنها نبودند یا کارشکنی می کردند ممکن بود چه اتفاقاتی رخ بدهد. افرادی که در ذیل نامبرده می شوند یا در ایران متولد شده اند و یا پدر و مادر ایرانی داشته اند.

اگر پیر امیدیار (Pierre Omidyar) شرکت eBay را در امریکا تاسیس نمی کرد، احتمالا الان یک شرکت فرانسوی جای آن بود.

اگر امید کردستانی (Omid Kordestani)، بنیانگذار تجاری Google نبود، احتمالا الان باید جستجوهای خود را در yahoo انجام می دادید.

اگر Google تا به الان دوام آورده است به دلیل کسب درآمد YouTube بوده که راه اندازی پلتفرم و نظارت بر آن به دست سالار کمانگر (Salar Kamangar) مدیرعامل سابق YouTube و کارمند توانمند Google بوده است.

احتمالا شما الان مجبور بودید فایل های خود را به طور سنتی ذخیره کنید اگر Dropbox و دیگر حافظه های ابری که از آن الهام گرفته اند وجود نداشتند؛ آرش فردوسی(Arash Ferdowsi) موسس و مدیر فنی ارشد این پروژه است.

Twitter با مشکلات اساسی روبرو می شد اگر رئیس اجرایی آن شخصی چون کردستانی نبود و مدیر عامل ارشد خود یعنی علی روغنی(Ali Rowghani) را در اختیار نداشت.

Oracle تنها در حد یک شخصیت داستانی در فیلم ماتریکس باقی می ماند اگر موسسین خود یعنی Larry Ellison و Bob Miner را در اختیار نمی داشت.

اگر شما یک بازی کننده حرفه ای هستید، بازی شکوهمند World of Warcraft را در اختیار نداشتید اگر شهرام دبیری (Shahram Dabiri) رئیس گروه سازنده این بازی نبود.

شما نرم افزار Tinder را برای معاشرت و همراهی با دیگران در اختیار نداشتید چون شان راد (Sean Rad) به عنوان بنیانگذار آن وجود نداشت.

تجارت رایانه ای و علوم مرتبط با آن و تحصیلات مهندسی کامپیوتر جایگاه فعلی خود را در جهان نداشت، چون بسیاری از استادان و مدیرانی که در این زمینه فعالیت می کنند ایرانی-امریکایی هستند.

این لیست ادامه دارد و ایران تنها یکی از هفت کشوری است که ترامپ آنها را مورد هدف عدم پذیرش قرار داده است. اما اگر فرض کنیم که دور نگه داشتن مردم این هفت کشور از امریکا مورد قبول است، اما پیامدهای منفی آن نیز تاثیر گذار خواهند بود و به اصطلاح اثر آن آبشاری خواهد بود.

مهاجرت از کشورهای همسایه این هفت کشور نیز کاهش خواهد یافت، آیا یک برنامه نویس قهار ترکیه ای کار خود را به خوبی و بدون دغدغه انجام خواهد داد اگر بداند که ویزای کاری او از سر هوا و هوس باطل خواهد شد. مهاجرت شهروندان دو تابعیتی کاهش خواهد یافت، کسانی که از یک پدر و مادر دو تابعیتی نیز متولد می شوند نیز به صورت خودکار دو تابعیتی محسوب می شوند و این شامل بسیاری از آنهاست. آیا یک دانشجویی که در انگلستان به دنیا آمده و رشد کرده اما دارای پدر و مادر دو تابعیتی است اطمینان می کند که در امریکا تحصیل کند؟

مهاجرت افرادی که دارای دوستان تاثیر گذار هستند کاهش خواهد یافت، آیا یک شخصیت که دارای کار تجاری در ابعاد بین المللی است شریک یا دوست خود را از امریکا انتخاب خواهد کرد اگر بداند که دوست یا شریکش به صورت ناعادلانه در لیست عدم پذیرش قرار دارد؟

آیا یک سرمایه گذار ثروتمند سوئیسی در امریکا سرمایه گذاری خواهد کرد اگر با سیاست های پناهندگی ما مخالف باشد؟

افراد با هوش و مستعد ناپدید نخواهند شد اگر امریکا آنها را پذیرش نکند، آنها به آسیا و اروپا خواهند رفت و در آنجا به فعالیت های خود ادامه خواهند داد. آنها از این مهاجرت استقبال خواهندکرد چون به جایی خواهند رفت که دغدغه سرمایه گذاری نداشته باشند و هزینه های زندگی اشان پایین تر باشد و جامعه ای پر جنب و جوش را به وجود می آورند. در نهایت اگر این مهاجرت ها محدود شود، اروپا و آسیا موقعیت بهتری برای پیشرفت خواهند یافت.

(Visited 68 times, 1 visits today)
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.