انواع صفحه نمایش های گوشی های هوشمند

کلمات اختصاری مربوط به صفحه نمایش گوشی های هوشمند ، ممکن است قدری برای شما نامفهوم باشد. در این پست به معرفی خصوصیات و اصطلاحات مربوط به صفحه نمایش های گوناگون موجود در بازار می پردازیم.

وضوح ( Resolution) :

یکی از اصطلاحات و ارقامی که در رابطه با صفحه نمایشها با آن برخورد می کنیم و معمولا کاربرد فراوانی دارد ، اصطلاح وضوح یا همان رزولوشن است. اکثر کاربران با توجه به شنیده های خود تصور می کنند که هر چقدر رقم وضوح بالاتر باشد صفحه نمایش دارای کیفیت بهتری است که البته تقریبا درست است. در واقع اصطلاح وضوح شامل این اطلاعات در خصوص صفحه نمایش است : اندازه صفحه نمایش ( به اینج) ، تعداد پیکسل ها ( چه میزان اطلاعات قابلیت نمایش در صفحه نمایش دارد ) و  نهایتا میزان تراکم پیکسل ها است که بصورت مخفف با ppi (pixels per inch) نمایش داده می شود. اگر شما اندازه صفحه نمایش خود را بدانید ، می توانید محاسبه کنید که در یک اینچ چه میزان پیکسل به صورت فشرده شده وجود دارد. در واقع عدد مربوط به ppi نشانده حجم یا تراکم پیکسلهاست. در متن زیر به صفحه نمایش های اصلی که در اکثر گوشی های هوشمند موجود در بازار بکار رفته است خواهیم پرداخت . در جدول ذیل برخی از نمونه ها ذکر شده است:

وضوح

تعداد پیکسل

نام ها

گوشی نمونه

‘True’ 4K ۴۰۹۶x2160 ۴K, Cinema 4K, True 4K
۴K Ultra HD ۳۸۴۰x2160 ۴K, Ultra HD, 4K Ultra HD Sony Xperia Z5 Premium
۲K ۲۵۶۰x1440 ۲K HTC 10, Nexus 6P, Moto Z, Galaxy S7, LG V20
۱۰۸۰p ۱۹۲۰x1080 Full HD, FHD, HD High Definition OnePlus 3, Sony Xperia X, Huawei P9, iPhone 7 Plus
۷۲۰p ۱۲۸۰x720 HD, High Definition Moto G4 Play, Galaxy J3, Xperia M4 Aqua

HD:

HD مخفف کلمات High Definition به معنی کیفیت (جزییات) بالا است که مفهوم ساده آن این است : میزان ۷۲۰x۱۲۸۰ پیکسل در یک صفحه نمایش. بنابراین صفحه نمایش در هر اندازه باشد ، میزان پیکسل همان اندازه باقی می ماند، چون صفحه نمایش HD این مقدار پیکسل دارد.

چنانچه خودتان نیز متوجه شده اید ، هر چقدر صفحه نمایش HD کوچکتر باشد ، تراکم پیکسلی بیشتر بوده و در نتیجه کیفیت تصاویر بهتر خواهد بود. بنابراین صرف داشتن صفحه HD کافی نیست ، چون کیفیت تصاویر HD در یک صفحه نمایش ۵ اینچی نسبت به یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی بهتر است . ( توجه داشته باشید که اندازه صفحه نمایش بر اساس قطر صفحه نمایش محاسبه می شود که با اندازه گیری ابعاد صفحه نمایش متفاوت است.)

به عنوان مثال در یک صفحه نمایش ۴٫۳ اینچی تراکم پیکسل ( وضوح) ۳۴۲ ppi است و دریک صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی ، تراکم پیکسلی ( وضوح) به ۳۱۲ ppi کاهش می یابد. در حالی که هر دو صفحه نمایش HD هستند . به گفته شرکت اپل ، ۳۰۰ ppi بهترین میزان وضوح است ، زیرا چشم انسان در این حالت و از یک فاصله معین (و البته در یک صفحه نمایش با اندازه معین ) قادر به دیدن پیکسهای منحصرفرد است.

Full HD:

این نوع صفحه نمایش یک رتبه بالاتر از HD است. بسیاری از گوشی های هوشمند با این استاندارد وارد بازار شده اند. گرچه هم اکنون اکثر دستگاه های موجود در بازار دارای صفحه نمایش QHD هستند که اولین بار در گوشی ال جی G3 و oppo find 7 بکارگیری شدند.

میزان پیکسل در صفحه نمایش Full HD برابر است با : ۱۰۸۰x۱۹۲۰ و چنانچه گفته شد ، میزان کیفیت وضوح تصاویر بستگی به بزرگی صفحه نمایش دارد. به عنوان مثال ، در یک گوشی ۵ اینچی وضوح تصاویر تقریبا ۴۴۰ ppi است ، در حالیکه در صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی این مقدار به ۴۰۰ ppi کاهش می یابد.

۲k, Quad HD یا QHD :

QHD مخفف Quad HD است که تقریبا چهار برابر نسبت به HD کیفیت دارد. به عبارت ساده تر شما می بایست ارقام فوق را ۴ برابر کنید. میزان پیکسل در QHD برابر است با ۱۴۴۰x۲۵۶۰ . یک صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی که QHD است ، وضوحی برابر با ۵۳۸ ppi دارد. برای مقایسه باید گفت ، یک صفحه نمایش Full HD که ۵٫۵ اینچ بزرگی دارد ، وضوحی برابر با ۴۰۰ ppi دارد. در برخی تعاریف ، معمولا از عدد کوچکتر برای معرفی میزان پیکسل در صفحه نمایش استفاده می کنند. به عنوان مثال صفحه نمایش HD را ۷۲۰p و Full HD را ۱۰۸۰p و بقیه را نیز به همین شکل نامگذاری می کنند. البته در خصوص QHD ،عنوان ۲K از این واقعیت سرچشمه می گیرد که میزان پیکسل به بیش از ۲۰۰۰ پیکسل می رسد ، که البته اگر بخواهیم درست و دقبق نامگذاری کنیم باید بگوییم : ۲٫۵k .

بسیاری از گوشی های فعلی بازار از برندهای مختلف مانند سامسونگ ، موتورولا ، هوآوی و سایر شرکتها دارای صفحه نمایش ۲k هستند که تقریبا استاندارد فعلی بشمار می رود.

Ultra HD یا  ۴k:

احتمالا  متوجه شده اید که ۴k چیست. همانند ۲k ، نام این صفحه نمایش از میزان پیکسل صفحه نمایش یعنی ۴۰۹۶ پیکسل گرفته شده ، که این مقدار برای Ultra HD عدد ۳۸۴۰ پیکسل است. گرچه این دو عنوان معمولا به جای یکدیگر بکار می روند ، اما همانطور که ملاحظه کردید بایکدیگر قدری متفاوت هستند.

Ultra HD  دارای ۲۱۶۰x۳۸۶۰ پیکسل و ۴K دارای ۲۱۶۰x۴۰۹۶ پیکسل است. معمولا هر دو عنوان بصورت مختصر با عدد ۲۱۶۰p  نامیده می شود و اختلاف پیکسلی نادیده گرفته می شود ولی در هر حال باهم متفاوتند. یکی از اولین گوشی ها که با کیفیت ۴k به بازار آمد ، سونی اکسپریا Z5 بود که از وضوح Ultra HD در صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی خود بهره مند بود.

سونی در معرفی گوشی از لفظ ۴k استفاده کرده بود ، اما در واقع صفحه نمایش دارای وضوح Ultra HD بود و ۴K واقعی نبود. با این حال صفحه نمایش آن دارای ۸۰۶ ppi وضوح بود. گوشی جدید سامسونگ یعنی S8 نیز دارای کیفیت ۴k با وضوح Ultra HD  خواهد بود.

 

(Visited 671 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.