۳ ترفند برای ایمن سازی دستگاه اندرویدی شما

بحث امنیت و حریم خصوصی همیشه جزو مهمترین نکات و دغدغه ها به هنگام کار با دستگاههای اندرویدی است، در ادامه ۳ راهکار برای بالابردن هر چه بیشتر امنیت دستگاه های اندرویدی را به شما معرفی می کنیم:

رمزگذاری و رمزگشایی:

رمزگذاری فرآیندی است که داده های شخصی در دستگاه شما را کدگذاری می کند و در این حالت دسترسی اشخاص غیر مجاز به اطلاعات شما قطع می گردد. اگر شما یکبار داده های خود را رمزگذاری کنید، داده های جدید به صورت خودکار رمزگذاری می شود، رمزگشایی برای شما نیز به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.

دستگاههای اندرویدی به دو روش رمزگذاری می شوند:

رمزگذاری کامل دیسک بر روی اندروید (برای اندروید نسخه ۵٫۰ به بالا)

به گفته گوگل، رمزگذاری کامل دیسک با استفاده از یک رمز که خود کاربر مشخص می کند انجام می شود. این رمزگذاری از تمام داده های کاربر در دستگاه به طور کامل محافظت می کند. پس از بوت شدن دستگاه، کاربر می بایست قبل از وارد شدن به هر قسمتی رمزگذاری را انجام دهد. این کار دستگاه شما را ایمن می کند، اما پس از هر بار راه اندازی مجدد دستگاه، شما باید رمز را وارد کنید تا به اطلاعات دستگاه خود دسترسی پیدا کنید؛ این بدان معنی است که حتی برخی از رویدادها مانند اعلانات زنگ و تماس ها نیز صورت نمی گیرد.

رمزگذاری بر مبنای فایل در اندروید (برای اندروید نسخه ۷٫۰ به بالا)

برای کاربرانی که هم اکنون از اندروید نوقا استفاده می کنند، رمزگذاری بر مبنای فایل امکان پذیر است، رمزگذاری بر مبنای فایل در اندروید به شما این امکان را می دهد تا فایل های مختلف را از طریق رمزگذاری متفاوت ایمن کنید و بصورت مستقل رمزگشایی کنید. با استفاده از بوت مستقیم دستگاه ، صفحه نمایش قفل می شود و شما به سایر رویدادها مانند تماس ورودی و سایر سرویس ها دسترسی خواهید داشت.

ایمن سازی پیام ها در اندروید:

برنامه Secure Messaging Scorecard که توسط شرکت (Electronic Frontier Foundation (EFF طراحی شده است یک منبع عالی برای ارزیابی تمام شیوه های پیچیده ای است که یک نرم افزار سرویس دهی پیام رسان ایمن می تواند داشته باشد. هنگام ارسال پیام ها عوامل متعددی برای انتقال پیام به صورت امن وجود دارد که برای اکثر کاربران که متخصص امنیت نیستند ناآشنا است، با این حال دانستن این جزئیات بسیار مهم است.

Secure Messaging Scorecard مدیریت پیام رسان ها را بر اساس فاکتورهای ذیل ارزیابی می کند:

آیا رمزگذاری در هنگام ارسال پیام انجام می شود؟

آیا رمزگذاری به شکلی که تهیه کننده ی پیام نتواند آن را بخواند انجام می شود؟

آیا درخواست تایید هویت برای مخاطبین انجام می شود؟

اگر رمز شما مورد سرقت قرار بگیرد ، آیا پیام های قبلی امن بوده اند؟

آیا کد برای بازبینی مستقل عمل می کند؟

آیا طراحی ایمن سازی به درستی مستند سازی شده است؟

آیا تاکنون کدهای فعلی مورد بازبینی قرار گرفته اند؟

با توجه به فاکتورهای ذکر شده برنامه های بسیاری وجود دارند که این معیارها را مورد توجه قرار می دهند، البته چون معمولا امنیت و قابلیت استفاده در تقابل با یکدیگر هستند لذا برخی از برنامه هایی که این معیارها را رعایت کرده اند خیلی کاربر پسند و مورد تایید کاربران نیستند.

فعال کردن احراز هویت دو عاملی بر روی هر چیزی:

احراز هویت دو عاملی که تایید دو مرحله ای نیز نامیده می شود به دو روش تاییدیه نیاز دارد، مثلا پین کد و رمز ورود ، اسکنر اثر انگشت یا دسترسی فیزیکی به تلفن و … . این روش معمولا در بسیاری از دستگاه ها معمول است و احتمالا هم اکنون شما از این روش استفاده می کنید. ۲FA معمولا با بسیاری از پلتفرم های رسانه های اجتماعی نیز همگام است و برای جلوگیری از ربودن هویت مجازی استفاده می شود. علاوه بر فیس بوک، توئیتر و سایر رسانه های مجازی که این روش محافظت را بکار گرفته اند، برنامه های متعدد دیگری مانند Google Account ، PayPal و فضای ذخیره سازی ابری نیز از سیستم ۲FA استفاده می کنند.

(Visited 257 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.