چگونه یک کارت حافظه micro SD برای گوشی خود انتخاب کنیم؟

در حالی که اکثر تولیدکنندگان گوشی های تلفن همراه به دنبال حذف کردن اسلات SD کارت در تولیدات جدید خود هستند، اما طرفداران و کاربران گوشی های هوشمند کماکان به دنبال افزایش حافظه داخلی گوشی هوشمند خود از طریق کارتهای حافظه هستند. اما این نکته که چه کارت حافظه ای برای گوشی هوشمند ما مناسب است، بستگی به سرعت و کلاس کارت حافظه و ویژگی های گوشی هوشمند ما دارد.

ابتدا مطمئن شوید که دستگاه شما از کارتهای micro SD پشتیبانی می کند:

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از تولیدکنندگان، گوشی خود را بدون درگاه SD عرضه می کنند و ادعا می کنند که حافظه داخلی گوشی کفایت می کند؛ در حالی که نظر بسیاری از کاربران متفاوت است و آنها احساس می کنند که به SD کارت نیاز دارند. شما می توانید گوشی خود را وارسی کنید و یا با مراجعه به دفترچه راهنما از اینکه گوشی شما درگاه SD دارد یا نه مطمئن شوید.

تفاوت میان SDHC و micro SDXC چیست؟

هنگام خرید یک کارت حافظه micro SD متوجه خواهید شد که آن یک SDHC است یا یک micro SDXC ، تفاوت میان این دو خیلی ساده است و به میزان ذخیره داده در آنها مربوط است. SDHC ها (Secure Digital High Capacity) حداکثر تا ۳۲ گیگابایت داده را ذخیره می کنند، در حالی که SDXC ها (Secure Digital Extended Capacity) تا ۶۴ گیگابایت و حتی بیشتر از آن را می توانند پشتیبانی کنند. البته باید توجه داشته باشید که برخی از دستگاههای رده پایین از کارتهای SDXC پشتیبانی نمی کنند، بنابراین قبل از خرید این نوع کارتها مطمئن شوید که گوشی شما از این نوع کارت ها پشتیبانی می کند. اکثر کارتهای SDXC  تا ۱۲۸ گیگابایت داده را ذخیره می کنند، اما در مارس ۲۰۱۵ شرکت scandisk اولین SDXC را با ظرفیت ۲۰۰ گیگابایت روانه بازار کرد.

class در یک کارت حافظه micro SD به چه معناست؟

این نکته مهم است، micro SD ها در کلاسهای متفاوتی عرضه می شوند، کلاسهای ۲ ، ۴ ، ۶ و ۱۰ . در نگاه اول شاید این اعداد برای شما بی معنی باشند، اما خیلی ساده است؛ در واقع این اعداد حداقل نرخ انتقال داده را نشان می دهند. برای مثال کارت کلاس ۲ (class 2) اطلاعات را با سرعت حداقل ۲MB/S منتقل می کند و همین ترتیب تا حداقل ۱۰MB/S برای کارت کلاس ۱۰ (class 10) ادامه دارد.

CLASS حداقل سرعت
۲ ۲ MB/s
۴ ۴ MB/s
۶ ۶ MB/s
۸ ۸ MB/s
۱۰  ۱۰ MB/s

همانطور که دیدید خیلی پیچیده نیست. البته برخی از کارتها خیلی سریعتر از این اعداد عمل می کنند، مثلا  SanDisk Extreme Pro در حدود ۹۵MB/S سرعت دارد و با قیمت حدود ۳۳ دلار در سایت آمازون موجود است.

UHS در کارتهای حافظه micro SD به چه معناست؟

از سال ۲۰۰۹ برخی از کارتهای حافظه micro SD با فناوری UHS 1 یا UHS 3 مجهز شدند. اگر چه در تئوری، UHS کارتها می توانند میزان نرخ انتقال داده را تا ۳۱۲MB/S افزایش دهند؛ اما گوشی های هوشمند فعلی این مقدار نرخ سرعت را پشتیبانی نمی کنند، بنابراین UHS کارتها تفاوت زیادی با micro SD کارتهای معمولی ندارند. در جدول زیر می توانید میزان نرخ انتقال داده را در کلاسهای UHS 1 و UHS 3 ببینید.

UHS class حداقل سرعت
۱ ۱۰ MB/s
۳ ۳۰ MB/s

آیا یک کارت حافظه  micro SD خوب سرعت گوشی را افزایش می دهد؟

مهمترین سوال در مورد کارت های حافظه همین است و باید بگوییم بله ؛ اگر شما برنامه های کاربردی ، عکس ها و …. را بر روی کارتهای حافظه micro SD ذخیره می کنید، انتخاب یک micro SD پرسرعت در بهبود سرعت انتقال فایل ها ، ذخیره فایل ها و باز کردن برنامه های کاربردی کمک می کند. توجه کنید که اگر برنامه ها را از روی کارتهای SD باز کنید، قدری آهسته تر از زمانی است که در حافظه داخلی ذخیره شده باشند، چون باز کردن برنامه از SD نیازمند اجرا و ارتباط لایه های بیشتری از گوشی شما با حافظه است.

(Visited 308 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.