ترفندهایی برای کاهش مصرف حجم داده های اینترنتی

کاربران گوشی های هوشمند معمولا با دو مشکل کمبود و اتمام باتری و اتمام حجم اینترنت پر سرعت مواجه اند، یا باتری در حال تمام شدن است و یا حجم اینترنت پر سرعت به اتمام رسیده است. مشکل اتمام باتری راه حل های سخت افزاری و نرم افزاری فراوانی دارد، داشتن شارژر همراه یا همان پاور بانک و یا باتری اضافه از راه حل های سخت افزاری مشکل اتمام باتری است و نرم افزارهای مدیریت باتری هم که قبلا چندتایی از آنها را معرفی کرده ایم از راه حل های نرم افزاری حل این مشکل هستند. در این پست می خواهیم مشکل اتمام حجم داده های اینترنتی را بررسی کنیم.

چه مقدار حجم داده اینترنتی نیاز دارید؟

یک سری از فرمت های خاص وجود دارند که بیشترین مصرف داده ما را شامل می شوند، برای مثال انیمیشن های  GIF که اکثر اوقات بیهوده و ناکارآمد هستند و در نگاه اول به نظر نمی رسد مصرف حجمی داشته باشند، یکی از پر مصرف ترین آیتم ها هستند. برای مثال یک انیمیشن ۳ ثانیه ای بیش از یک مگابایت از حجم ما را مصرف می کند. یک کلیپ یوتیوبی که از همه بیشتر مقرون به صرفه است، حدود ۲ الی ۱۰ مگابایت در دقیقه مصرف داده دارد. مصرف فایل هایی مانند موسیقی هم بین ۱ الی ۵ مگابایت متغییر است. برخی از نکات کلیدی که در مورد فعالیت های آنلاین باید به آنها توجه کنید به این شرح است:

اندازه گیری مصرف داده

در اندروید:

اندروید ابزار کنترلی برای مصرف داده ارائه کرده است. فقط انگشت خود را بر روی قسمت مربوطه در بخش تنظیمات سریع نگه دارید، شما می توانید میزان مصرف داده خود را مشاهده کنید. در برخی از گوشی ها شما باید از قسمت تنظیمات وارد بخش دیتای موبایل (mobile data) شوید و در بخش مشاهده میزان مصرف، شما علاوه بر مشاهده میزان مصرف داده خود، قادر به محدود کردن مصرف داده، هشدار برای اضافه مصرف و محدود کردن داده های پس زمینه خواهید بود.

استفاده از برنامه هایی که میزان مصرف حجم اینترنت را نمایش می دهند:

راه دیگر و دقیق تر برای مشاهده ی حجم اینترنت استفاده از برنامه های موجود است؛ برای این منظور شما باید به طور مستفیم وارد برنامه ی اجرایی شوید و حجم مصرفی خود را ببینید، حتی می توانید یک میانبر از نمایش مصرف داده در صفحه ی اصلی گوشی خود داشته باشید.

AT&T ، Verizon و T-Mobile از این دست برنامه ها هستند.

محدود کردن مصرف داده های اینترنتی

محدود کردن مصرف داده در تنظیمات اندرویدی:

این امر در درجه ی اول از طریق منوی تنظیمات گوشی ها انجام می شود، ابتدا چرخه ی مصرف داده خود را با میزان شارژ ماهیانه حجم اینترنت خود تنظیم کنید. همچنین شما می توانید محدودیتی وضع کنید که داده تلفن همراه شما به صورت اتوماتیک غیر فعال شود.

برخی برنامه های کاربردی خاص را برای ذخیره اینترنت محدود کنید:

در قسمت App data usage لیستی از برنامه های منحصر بفرد و میزان مصرف داده آنها مشخص شده است، با ضربه زدن بر روی هر برنامه میزان مصرف داده این برنامه در پیش زمینه و پس زمینه مشخص می شود. برخی از برنامه ها وجود دارند که به صورت مخفیانه حجم داده های شما را مصرف می کنند، با محدود کردن این برنامه ها شما تا حد زیادی از مصرف اضافی جلوگیری کرده اید. البته احتیاط کنید ، این کار ممکن است باعث شود تا برخی از برنامه ها مانند بعضی برنامه های سیستمی و برنامه های گوگل از کار بیفتند.

از عملگرهای غیر خط (آفلاین) استفاده کنید

از ویدئوهای ذخیره شده یا موسیقی های آفلاین استفاده کنید تا اینترنت خود را حفظ کنید:

برای این منظور می توان از ویژگی های خدمات آفلاین موزیک ها و ویدئوها استفاده کنید، بسیاری از ارائه دهندگان موسیقی ، خدمات غیر برخط ارائه می دهند؛ شما می توانید در این روش آهنگ های مورد دلخواهتان را بر روی گوشی ذخیره کنید و آن ها را هنگامی که در اینترنت نیستید پخش کنید.

برنامه های راهبری آفلاین:

ناوبری آفلاینی که در اندروید تعبیه شده است بسیار مناسب و پرکاربرد است؛ Google map به صورت خودکار از شما می پرسد که آیا می خواهید نقشه را به مدت سی روز به صورت آفلاین در اختیار داشته باشید که با تایید شما این امر ممکن می شود.

استفاده از فشرده سازی به هنگام مصرف داده

در میزان مصرف حجم داده خود با استفاده از قابلیت فشرده سازی کروم صرفه جویی کنید:

یکی از قابلیت های مفید کروم توانایی دانلود داده های وبسایت ها بصورت فشرده است. شما این قابلیت را در قسمت تنظیمات در پایین صفحه در اختیار دارید، در بررسی های بعمل آمده این کار موجب صرفه جویی ۳۲ درصدی حجم اینترنت شما می شود.

حجم همه چیز را با Opera Max کاهش دهید:

Opera Max یکی از برنامه های کاهش حجم است که به کاهش مصرف شما به هنگام وبگردی کمک می کند. این برنامه همه اطلاعات اعم از عکس ، موسیقی و ویدئو را ابتدا به سرور vpn خود منتقل می کند و پس از فشرده سازی در اختیار شما قرار می دهد. متاسفانه در برخی موارد این فشرده سازی با کاهش کیفیت همراه می شود.

این برنامه به خوبی نشان می دهد که گوشی شما چقدر پتانسیل صرفه جویی دارد. با نسخه ی فعلی، شما می توانید فایل های صوتی با فرمت MP3 و MP4 را بدون کم شدن کیفیت با فرمت AAC+ در اختیار داشته باشید همچنین می توانید فیلم های موجود در  Netflix یا YouTube را با کاهش ۵۰ درصدی حجم مصرفی در اختیار داشته باشید، البته در فیلم ها کیفیت هم کاهش پیدا می کند.

(Visited 103 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.