چگونه از صفحه نمایش دستگاه اندرویدی خود عکس بگیریم

گرفتن عکس از صفحه نمایش یک ویژگی خیلی خوب و مفید است و بسیار بکار می آید، برای آموزش، داشتن سند و بسیاری کارهای دیگر می توانیم از صفحه نمایش خود عکس بگیریم.

گرفتن یک عکس از صفحه نمایش بدون ذخیره کردن آن

اگر نسخه اندروید گوشی شما از ابتدا ۶٫۰ باشد، نسخه های بروز برنامه های گوگل را دارید؛ اگر هم اندروید ۶٫۰ نداشتید، با دریافت بروزرسانی این برنامه ها می توانید یک امکان خوب برای خود فراهم کنید. با استفاده از برنامه  Google Screen شما می توانید به راحتی از صفحه نمایش خود عکس بگیرید. برای این منظور باید از برنامه Google Now استفاده کنید، این برنامه معمولا در گوشی های هوشمند به صورت پیشفرض نصب است؛ البته اگر این برنامه را نیز نداشتید به راحتی می توانید آنرا از google play store دریافت کنید. وجود Google Now در گوشی هوشمند به معنی وجود برنامه های گوگل در گوشی است.

در گوشی هوشمند خود برنامه Google Now را باز کنید و وارد قسمت تنظیمات (setting) آن شوید، در این قسمت گزینه Screen search را خواهید دید؛ در این قسمت شما می توانید  Screen search را فعال یا غیرفعال کنید.

از این پس شما می توانید با نگه داشتن دکمه home گوشی وارد دستور  screen search شوید، وقتی وارد این برنامه می شوید از تمام امکانات این قسمت می توانید استفاده کنید؛ ولی برای گرفتن عکس از صفحه می توانید از گزینه  share icon که در پایین صفحه وجود دارد استفاده کنید.

بعد از عکس گرفتن از این روش شما می توانید عکس خود را از طریق برنامه های مختلف مانند Whatsapp ،  Facebook، gmail و یا سایر برنامه ها ارسال کنید؛ بعد از ارسال، این عکس خود به خود حذف می شود و در حافظه ذخیره نمی شود و هیچ حافظه ای اشغال نمی کند.

فقط فراموش نکنید که زمانی می توانید از این برنامه استفاده کنید که حداقل نسخه اندروید گوشی شما ۶٫۰ باشد.

چگونه از صفحه نمایش گوشی خود عکس بگیریم؟

در اکثر دستگاههای اندرویدی با استفاده از ترکیب کلیدهای power و کلید کاهش صدا می توان از صفحه نمایش دستگاه اندرویدی عکس گرفت؛ در گوشی های هوشمند سامسونگ هم با نگه داشتن همزمان کلیدهای power و home می توان از صفحه نمایش عکس گرفت. برای هر دو مدل می بایست دو کلید را تا وقتی که صدای کلیک شنیده شود نگه داشت، الان دیگر از صفحه شما عکس گرفته شده است. اکثر اوقات یک لحظه عکس گرفته شده نمایش داده می شود، برخی اوقات هم عکس گرفته شده با برخی گزینه ها مانند به اشتراک گذاری ، حذف و … بصورت آنی نمایش داده می شود.

عکس گرفته شده را می توانید در قسمت گالری پیدا کنید. اگر گوشی شما با کابل USB به کامپیوتر متصل باشد می توانید در مسیر directory /Pictures/Screenshots در حافظه داخلی یا SD کارت عکس گرفته شده را ببینید. در گوشی های سامسونگ باید به مسیر DCIM/Screenshots رفته و عکس ها را ببینید.

اگر در گوشی شما به هر دلیلی امکان استفاده از screenshot وجود نداشت می توانید از برنامه های رایگانی مانند  Screen’it استفاده کنید. این برنامه را از اینجا دانلود کنید.

Scrollshots یا گرفتن عکس بلند از صفحه نمایش

screenshot فقط گرفتن عکس از یک صفحه یا بخشی از صفحه نیست، چندین مدل screenshot در اندروید وجود دارد. برخی از تولید کنندگان scrollshot را علاوه بر عکس های معمولی توصیه می کنند. در این برنامه ابتدا از قسمت اول عکس می گیریم ، سپس کمی پایین تر عکس بعدی را می گیریم و به همین ترتیب ادامه می دهیم؛ در انتها این عکس ها را با ویرایش در جای مناسب قرار می دهیم و یک عکس ترکیبی بدست می آوریم.

اگر گوشی شما برنامه scrollshot را نداشت می توانید با استفاده از برنامه هایی مانند Stitch & Share، عکس های گرفته شده از صفحه را تنظیم و یکی کنید. این برنامه را از اینجا دانلود کنید.

فیلم گرفتن از صفحه نمایش

برخی از گوشی های سونی در قسمت منو power که با نگه داشتن دکمه power ظاهر می شود، گزینه ای برای ضبط فیلم از صفحه دارند، فیلم های گرفته شده در فرمت MP4 ضبط شده و در Movies/RecordScreen ذخیره می شوند.

این امکان در گوشی های Huawei Mate 9 و  Samsung Galaxy S6 نیز اضافه شده است. البته در گوشی هایی که دارای این امکان نیستند هم می توان با استفاده از برنامه AZ Screen Recorder از صفحه نمایش فیلم گرفت.

گوشی های مختلف امکانات مختلفی برای گرفتن عکس و فیلم از صفحه فراهم کرده اند، اگر این امکانات را هم در اختیار نداشته باشید می توانید به راحتی از فروشگاه Play Store برنامه هایی برای انجام این کارها دریافت کنید.

(Visited 184 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.