آيا بايد بر روي دستگاه اندرويدي خود آنتي ويروس نصب کنيم؟

اغلب از خودمان مي پرسيم که آيا نصب آنتي ويروس بر روي گوشي هوشمند اندرويدي ضرورتي دارد؟

اپل تلاش مي کند تا اندرويد را يک سيستم عامل ضعیف و نامطمئن که سريع به ويروس و نرم افزارهاي مخرب آلوده مي شود جلوه دهد. معايبي که کاربران در سال هاي اخير با آن ها روبرو شده اند، اطمينان شان را به اندرويد کم تر کرده است؛ مگر کاربرانی که به خوبی و آگاهانه از برنامه های خود مراقبت کرده اند. اما آيا شما به بدافزارها ، تروجان ها و ويروس ها از هر نوعي بايد مشکوک شويد؟

آيا اگر آنتي ويروس بر روي گوشي خود نصب نکنيم ريسک بزرگي کرده ايم ؟

به نسبت کامپيوتر ها تا به حال تعداد خيلي کمي از دستگاههاي اندرويدي ويروسي شده اند اما اين بدان معني نيست که اندرويد رويين تن است. مرورگرهای وب در تلفن همراه مستعدترين قسمت براي آلوده کردن گوشي به شمار مي روند. اخيرا تروجان OBAD بسياري از دستگاههای اندرویدی را مورد حمله قرار داده و بسیار مشهور شده و باید توجه داشته باشیم که این آخرین حمله نخواهد بود. ایمیل زیر نوعی از بدافزارها را به نمایش می گذارد.

آیا اندروید نسبت به ios آسیب پذیر تر است؟

ما کمتر شنیده ایم که اپل به مشکل ویروسی شدن دچار شده باشد، همین قضیه این باور را پدید آورده که اپل ویروسی نمی شود؛ اما آیا این واقعیت دارد؟ این ادعا هم درست است و هم غلط ؛ اپل نسبت به اندروید از یک سیستم بسته تری استفاده کرده که سبب شده نفوذ به آن برای تخریب و ویروسی شدن نسبت به اندروید سخت تر باشد. در نتیجه طراحان بدافزارها و ویروس ها ترجیح می دهند سیستم باز اندرویدی را که کاربران بسیاری هم دارد مورد هدف قرار دهند. درست است که کاربران آیفون کمتر در خطر ویروس هستند، اما آنها نیز باید هوشمند باشند.

آیا play store امن است؟

هم بله و هم خیر؛ در تئوری، گوگل هر برنامه ای که دارای ویروس یا بدافزار جاسوسی باشد حذف کرده است، اما این فیلترینگ عاری از خطا نیست؛ برای مثال تعدادی از نسخه های  (iFruit (GTA که در این فروشگاه عرضه شدند و کاربران را با مشکل مواجه کردند. پس play store به طور کامل مورد اعتماد نیست، چند توصیه را قبل از دانلود و نصب برنامه ها از play store در نظر داشته باشید. به تعداد دانلود برنامه ها یک نگاهی بیندازید، نظرات کاربران را یک مروری بکنید و حتی اصالت و یا مجوز آن را یک بررسی مختصر کنید. گفته می شود الگوریتم جدیدی که توسط گوگل در play store اجرا شده است بسیار موثرتر و فیلتر قوی تری نسبت به قبل دارد، اما بازهم مراقب باشید.

معایب نصب آنتی ویروس بر روی اندروید چیست؟

یکی از انتقادات اصلی به آنتی ویروس ها این است که آنها باید به تمام داده های گوشی کاربران دسترسی داشته باشند. دقیقا همان کاری را انجام می دهند که ویروس ها در سیستم شما می خواهند انجام دهند و شما از آن امتناع می ورزید. شما مجبورید به آنتی ویروس اعتماد کنید. برخی از آنتی ویروس ها انرژی بر هستند ، آنها در پس زمینه در حال اجرا هستند و باتری را درگیر می کنند. همچنین اغلب شما باید برای آنتی ویروس ها هزینه بپردازید و نهایتا اینکه آنها ۱۰۰ درصد موثر نیستند. در حالی که برخی از آنها مانند Avast , kapersky و یا Lock out تا حدود ۹۰ درصد ویروس ها را پیدا می کنند اما برخی دیگر مانند MCAFEE ضعیف تر عمل می کنند.

چه آنتی ویروسی هایی برای اندروید مناسب است؟

البته این موضوع بستگی به دستگاه شما دارد و اغلب کارکرد آنتی ویروس ها شبیه هم هستند، اما آنتی ویروس هایی مانند Avira , AVG mobile , Avast Mobile Security & Antivirus کاربران بیشتری به خود جذب می کنند.

(Visited 79 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.