تحولاتی عظیم در ساخت باتری ها در حال انجام است.

بحث کردن در مورد تلفن های هوشمند کار آسانی نیست، برخی از کاربران یک مدل طراحی را می پسندند و برخی مدلی دیگر را ، برخی رابط کاربری TouchWiz را بهتر می دانند و برخی دیگر رابط کاربری stock Android را ترجیح می دهند ، عده ای تلفن هوشمند قدرتمندی می خواهند در حالیکه بعضی کاربران فقط به دنبال وسیله ساده ای برای چت در WhatsApp هستند و خلاصه هر کسی سلیقه ای دارد و هر چه تنوع بیشتر می شود نظرات متفاوت تر می شوند. با وجود همه این اختلاف نظرها در مورد گوشی های هوشمند که ناشی از اختلاف سلیقه هاست، همه کاربران در مورد یک ویژگی اتفاق نظر دارند و آن باتری خوب و با عمر بالا و زمان شارژ کم است. در این مدت تحقیقات امیدوار کننده ای در مورد باتری ها انجام شده است.

آیا به پایان باتری های لیتیوم یونی نزدیک می شویم؟

ما به خوبی می دانیم که باتری هایی که در حال حاضر برای تلفن های همراه استفاده می شوند لیتیوم یونی (lithium-ion) هستند و تنها راه افزایش ظرفیت آنها افزایش سایز باتری است. به بیان دیگر حداقل در تئوری هر چه دستگاه بزرگتر باشد به تبع آن امکان استفاده از باتری بزرگتر فراهم است؛ اما توجه به این نکته هم ضروری است که دستگاه بزرگتر صفحه نمایش بزرگتر دارد که مصرف برق را افزایش می دهد به طوری که مزایای بزرگتر بودن باتری چندان قابل توجه نخواهد بود. هر چند که بهینه سازی نرم افزارها عمر باتری را بهبود می بخشند ولی آن هم حد مشخصی دارد.

دانشگاه مرکزی فلوریدا در تحقیقات خود به یافته هایی رسیده که در صورت تحقق تحولات عظیمی در دنیای الکترونیک به وجود می آورد. ابرخازنی که می تواند بیشتر از باتری ها انرژی ذخیره کند و بعد از ۳۰۰۰۰ بار شارژ به خوبی بار اول کار کند. محققان این دانشگاه معتقدند که این ابرخازن یک گوشی هوشمند را در چند ثانیه شارژ می کند به نحوی که برای یک هفته می توان از آن استفاده کرد.

اگر چه این فوق العاده است اما به نظر نمی رسد به این زودی در دسترس باشد، این فن آوری خیلی ساده نیست و باید مراحل تست را به طور کامل پشت سر بگذارد تا به مرحله تولید برسد. ماده ای که در این فن آوری استفاده می شود گرافن (graphene) است که ماده ای نازک و نرم است و همین نکته دست تولید کنندگان را باز خواهد گذاشت.

(Visited 61 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.