احتمالا علت انفجار گوشی های Note 7 سامسونگ مشخص شده است.

چندی پیش در مطلبی اعلام کردیم که سامسونگ قصد دارد تا پایان سال 2016 علت انفجار گوشی های Note 7 را اعلام کند. با داشتن این ذهنیت توصیه می کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید:

یک شرکت مستقل تحقیقاتی در مورد علت انفجار باتری های گوشی Note 7 سامسونگ آزمایش های کاملی انجام داده و به نتایج جالبی رسیده، این شرکت در این فرآیند به یک نقص عمده در طراحی گوشی های هوشمند برخورد کرده و مدعی است که در مورد Note 7 سامسونگ ایمنی را فدای طراحی و نوآوری در این گوشی کرده است.

سامسونگ به طور رسمی علت انفجار Note 7 را اعلام نکرده است. در ابتدا سامسونگ اعلام کرد که علت انفجار باتری های معیوب بوده است، اما حتی پس از تعویض باتری هم مشکل برطرف نشد. در ماه اکتبر سامسونگ به طور کامل گوشی ها را از بازار جمع کرد و پس از آن دیگر این شرکت چیز زیادی اعلام نکرده است. همین سکوت سبب شد تا صحبت ها در این زمینه بیشتر شود و بعضی شرکت ها به صورت مستقل به این قضیه بپردازند.

شرکت مهندسی آمریکن (American engineering) ، تحقیقات خود را در این زمینه انجام داده و نتایج آن را منتشر کرده است. این شرکت در زمینه ی تجزیه و تحلیلِ تولید و فرآیندهای آن تخصص دارد و تحقیقات آن به یافتن علل مسائل کمک می کند. این شرکت در طول فرآیند تحقیق به موردی برخورد کرد که احتمالا علت انفجار Note 7 بوده است و آن فشرده شدن باتری به دلیل نوع طراحی گوشی است.

این فشار مشکل اصلی ذکر شده است؛ برای درک این گمانه زنی ما باید با چگونگی طراحی باتری آشنا باشیم. به بیان ساده در باتری دو لایه مثبت و منفی وجود دارد که توسط دو لایه دیگر در وسط، این دو لایه از هم جدا شده اند، حال اگر دو لایه مثبت و منفی با هم تماس پیدا کنند جریان انرژی و گرما باعث انفجار می شود. حتی اگر شما به طور عادی به لایه های از هم جدا شده ی باتری فشار وارد کنید و یا این فشار به دلیل متراکم شدن مکانیکی رخ دهد بازهم باتری منفجر خواهد شد. سامسونگ اعلام کرده که این لایه ها احتمالا نازک طراحی شده اند و محققان مستقل معتقدند که علاوه بر نازکی لایه های جدا کننده، نبود فضای کافی برای انجام امور مکانیکی در گوشی نیز مزید بر علت بوده است و فضای کافی برای فعالیت مکانیکی باتری 5.2 میلی متری در گوشی ایجاد نشده است.

instrumental-galaxy-note-7-battery-w782

محققان این شرکت اعلام کرده اند که سقف فضای گوشی می بایست حداقل 0.5 میلی متر بزرگتر طراحی می شد. به ادعای یافته های این شرکت با توجه به این که این عمل فشرده سازی خلاف مقررات بوده است ، این کار سامسونگ احتمالا تعمدی بوده است.

در نهایت این شرکت تحقیقاتی ظن خود را اینگونه اعلام کرده است که اگر گوشی های Note 7 فراخوان نمی شدند، بزرگ شدن طبیعی باتری ها در طول استفاده باعث انفجارهای بیشتری می شدند و تنها گزینه های باقی مانده برای شرکت استفاده از باتری های کوچک تر و یا جمع آوری گوشی ها بوده که استفاده از باتری های کوچک تر به دلیل پایین آمدن ظرفیت باتری رد شده و تمامی گوشی ها از بازار جمع شدند.

از نتایج این تحقیقات به خوبی روشن است که سامسونگ یک باتری بسیار بزرگ را در یک فضای کوچک مورد استفاده قرار داده است؛ اما چرا طراحان گوشی فضای کافی برای باتری ایجاد نکرده اند؟

اگر نتایج این تحقیقات درست باشد جواب این سوال این است که علت آن قربانی کردن باتری در برابر طراحی گوشی بوده است.

(Visited 70 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.