NFC چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

NFC چیزی است که شما اغلب در مورد گوشی های هوشمند شنیده اید اما ممکن است در مورد چگونگی استفاده از آن چیزی ندانید. NFC هم قابل فهم و هم مفید است، این سه حرف مخفف چندین کلمه است.

androidpit-best-ways-to-use-nfc-3-w782

NFC یا Near Field Communication به معنای ارتباط در میدان نزدیک است، اساسا این یک شیوه برای ارتباط برقرار کردن با چیزی یا وسیله ای در مجاورت نزدیک شماست. NFC نیازی به wifi ، 3G ، LTE و سایر وسایل ارتباطی ندارد، شعاع عملکرد این شیوه حدود 4 سانتی متر است و یک اتصال بی سیم بین گوشی شما و سایر وسایل برقرار می کند.

androidpit-best-ways-to-use-nfc-4-w782

چگونه بدانید که گوشی شما از NFC پشتیبانی می کند؟

خیلی ساده است فقط طبق دستور ذیل عمل کنید :

وارد قسمت settings گوشی خود شوید، گزینه More or settings را انتخاب کنید و وارد قسمت Wireless & Networks شوید؛ در این قسمت گزینه NFC می بایست ظاهر شود.

androidpit-best-ways-to-use-nfc-6-w782

NFC چگونه کار می کند؟

NFC از طریق ارتباط امواج رادیویی کار می کند که با کارکرد بولوتوث که از طریق الکترومغناطیس کار می کند متفاوت است. این بدان معنی است که یک قابلیت بالقوه برای انتقال داده در گوشی شما وجود دارد که به هیچ منبع انرژی یا دستگاه خاصی نیاز ندارد. سه حالت ذیل در NFC وجود دارد:

  1. Reader/writter (به عنوان مثال اجرای پست های NFC)
  2. Card emulation (برای پرداخت)
  3. Peer to Peer (برای انتقال فایل ها)

androidpit-best-ways-to-use-nfc-7-w782

چگونگی استفاده از NFC

استفاده از NFC برای خواندن تگ ها (tag):

تگ های NFC ، یک سری علامت های فیزیکی یا استیکرهایی است که حاوی تراشه های NFC می باشد که قابلیت برنامه نویسی و برنامه دهی برای دادن اطلاعات به گوشی های هوشمند را دارد. به طور معمول یک تگ NFC حاوی یک لینک آدرس سایت اینترنتی است اما می توان از آن برای عمل یا دستور خاصی مانند روشن کردن wifi یا زنگ هشدار برنامه ریزی شود. در آینده ممکن است از این قابلیت بیشتر استفاده شود، به عنوان مثال یک تگ NFC می تواند بدون نیاز به تکنولوژی QR یا اپلیکیشن اسکنر اطلاعات بارکد کالاها یا ارزش مواد غذایی را در گوشی شما ظاهر سازد.

پرداخت از طریق NFC:

یکی از گزینه هایی که در آینده قابلیت NFC را بیشتر مشهود خواهد کرد و ما نیاز به استفاده از آن خواهیم داشت گزینه پرداخت از طریق NFC است. البته پرداخت از طریق NFC در حال حاضر از طریق google wallet 9 softcard در بسیاری از فروشگاه های سراسر ایالات متحده اجرایی شده و برای خرید از این فروشگاه ها تنها کاری که می بایست انجام دهید این است که گوشی خود را در مقابل یکی از ترمینال های پرداخت قرار دهید. شرکت Apple یک آنتن NFC در گوشی آیفون 6 قرار داده است ، این بدین معنی است که پرداخت از طریق NFC در آینده گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد.

در این پست NFC را معرفی کردیم و به ذکر چند کاربرد از آن پرداختیم، در پست دیگری کاربردهای دیگری از NFC را بیان خواهیم کرد.

(Visited 176 times, 1 visits today)
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.