• صفحه نسخت
 • >
 • موبایل
 • >
 • چگونه فایلهای صوتی و تصویری پشتیبانی نشده را در گوشی خود اجرا کنیم؟

چگونه فایلهای صوتی و تصویری پشتیبانی نشده را در گوشی خود اجرا کنیم؟

 • نویسنده: حامد پورمراد
 • یکشنبه , 26 مارس 2017
 • 3

هیچ چیزی بدتر از این نیست که یک فایل صوتی و تصویری را با هزار زحمت دانلود کنید و در هنگام اجرا با خطای « can’t open file » یا « unsupported audio codec » مواجه شوید. در این متن تلاش می کنیم تا شما را جهت حل این مشکل راهنمایی کنیم.

البته قبل از اینکه به سراغ راه حل برویم ، علت ایجاد این مشکل را توضیح می دهیم.

مشکل codec چیست؟

codec مخفف compressor-decompressor است. همانطور که از نام آن پیداست، این یک روش برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها بویژه جهت فشرده سازی آنهاست. بنابراین کدک ها ( Codec) داده ها را دریافت و آنها را فشرده سازی می نمایند؛ بطوریکه قابلیت ذخیره سازی و یا ارسال را پیدا کنند. در برخی موارد نیز فایلها یا داده ها را از حالت فشرده خارج می کنند تا قابلیت مشاهده شدن را پیدا کنند.

container چیست ؟

معمولا یک container به فرمت فایل اطلاق می شود. در واقع container از بسته ی برنامه در هنگامیکه کدک در حال تبدیل و ذخیره سازی آن است محافظت می کند. container از نحوه هماهنگ سازی فایلهای صوتی و تصویری مراقبت به عمل می آورند. container بخشی از فایل است که نوع فایل را تعیین می کند. به زبان ساده اگر شما فایلی با عنوان « Mokalogy.mp4 » داشته باشید ، بخش MP4 همان container ( پسوند ) فایل است.

اما چرا فایل تصویری اجرا نمی شود ؟

هنگامیکه شما فایل تصویری یا صوتی اجرا می کنید و با خطاهایی که در بالا بدان اشاره کردیم مواجه می شوید، علت این امر عدم هماهنگی یا تطابق میان کدک فایل اجرا شده شما  با برنامه ی اجرا کننده فایل  است و یا احتمالا برنامه اجرا کننده ی شما از کدک فایل اجرا شده پشتیبانی نمی کند. شاید شما تاکنون تصور می کردید که برنامه ی اجرا کننده ی فایل های صوتی تصویری گوشی شما بصورت خودسرانه برخی فایلها که دارای پسوند یکسان هستند را اجرا می کند. برخی دیگر را اجرا نمی کند، اما باید توجه داشته باشید که یک پسوند ممکن است از چندین نوع کدک (codecs) تشکیل شده باشد و گوشی شما همه ی آنها را پشتیبانی نکند و با اخطار عدم پخش مواجه شوید.

چگونه فایلهای  صوتی تصویری پشتیبانی نشده را در گوشی خود اجرا کنیم؟

همانظور که در بالا اشاره کردیم در اغلب موارد، اعلام خطاهایی مانند “can’t open file”یا “unsupported audio codec” و یا “unsupported video file error” در هنگام اجرای فایلهای صوتی و تصویری به دلیل عدم پشتیبانی برنامه پخش کننده فایل های صوتی تصویری گوشی شما از کدک فایل تصویری یا صوتی شماست. اولین راه حل، دانلود یک برنامه ی جدید پخش کننده ی فایلهای صوتی و تصویری است. برنامه VCL را اگر تجربه نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم که یک برنامه فوق العاده است. این برنامه از تمامی فرمت های فایلهای صوتی و تصویری پشتیبانی می کند. حجم صدا و روشنایی تصویر نیز به راحتی قابل تنظیم است .

(Visited 53,507 times, 162 visits today)
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
نوشته قبلی «
نوشته بعدی »

3 Comments Already

 1. عالی بود توضیحتون
  مرسی

 2. تشکر

 3. من فکر می کنم که پخش کدک های تصویری مختلف بستگی به پشتیبانی سخت افزاری سی پیو دستگاه گوشی یا هر وسیله ی دیگه داره واگه از طریق سخت افزار نتونستیم فایل ویدیو رو اجرا کنیم از طریق برنامه هایی که از طریق نرم افزاری می تونن فایلو پخش کنن پخش میشه مث ام ایکس پلیر ولی بسته قدرت سی پیو ویدیو لگ داره ممکنه صدا قطع وصل بشه مثل پسوند mpeg2 که تو اندروید توسط سخت افزار پشتیبانی نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *